73% מהסטודנטים נגד הפגנות "נכבה"

תנועת "אם תרצו" קיימה את סקר הציונות בקמפוסים השונים שבו נשאלו הסטודנטים שאלות בנוגע לזהותה היהודית והדמוקרטית של מדינת ישראל.

אורלי הררי , י"ח בתמוז תשע"ה

צעדת הנכבה. ארכיון
צעדת הנכבה. ארכיון
צילום: פלאש 90

עם סיום שנת הלימודים האקדמית, קיימה תנועת "אם תרצו" הפרוסה בכ-15 קמפוסים ברחבי הארץ, את סקר הציונות בקמפוסים שונים בו נשאלו הסטודנטים שאלות בנוגע לזהותה היהודית והדמוקרטית של מדינת ישראל.

הסקר שהתקיים בקרב סטודנטים מאוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה העברית, מכללת תל חי ומכללת ספיר מעלה כי 73 אחוזים מקרב 200 הסטודנטים שענו על השאלון, חושבים כי לא צריך לאפשר לאוניברסיטאות ומוסדות אקדמיים בישראל לקיים הפגנות ופעילויות השוללות את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כמו למשל הפגנות ואירוע "נכבה", הפגנות נגד גיוס, הפגנות תמיכה בפעילות עוינת נגד חיילי צה"ל (תמיכה במשט המרמרה לדוגמא) וכדומה. לעומתם, 25 אחוזים מהמשיבים ענו שיש לאפשר הפגנות מסוג זה.

עוד עולה מהסקר כי 16 אחוז מהסטודנטים חושבים כי על מדינת ישראל להתקיים כמדינה דו לאומית בעוד 77 אחוז חושבים שעלייה להתקיים כמדינה יהודית.

לשאלה האם מדינת ישראל צריכה לשמור על ריבונותה בהר הבית, ענו 63 אחוזים מהסטודנטים כי יש לשמור על הריבונות הישראלית בהר לעומת 22 אחוזים שחושבים שצריך לוותר על הריבונות בהר.

את התשובה לשאלה "כמה פעמים מופיעה המילה דמוקרטית במגילת העצמאות" ידעו 39 אחוזי מהמשיבים ו-47 אחוז מהם ענו "וואלה לא יודע".

מתן פלג, מנכ"ל תנועת "אם תרצו", מסר בעקבות התוצאות כי "תוצאות הסקר מוכיחות כי מרבית מציבור הסטודנטים בישראל רואה חשיבות רבה בשמירה על זהותה היהודית, הציונית והדמוקרטית של מדינת ישראל. לצערנו, ישנו פער מדאיג בין העובדה שמרבית ציבור הסטודנטים בישראל הינם ציונים שמשרתים במילואים, רוצים לשמור על הריבונות הישראלית בהר הבית ומתנגדים לשקרים כגון 'הנכבה' לבין העובדה שראשי ההשכלה הגבוהה בישראל חושבים שלגיטימי לקיים בתחומי הקמפוסים הפגנות נגד עצם קיומה של מדינת ישראל. נמשיך לפעול ביתר שאת בקמפוסים ברחבי הארץ למען חיזוק ערכי הציונות באקדמיה".