"טוב ליהדות או טוב לחרדים?"

ח"כ הרב שי פירון פרסם מכתב פתוח לשר אריה דרעי בעקבות החלטות הממשלה שהתקבלו אמש בנושא הגיור ובתי הדין.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ט בתמוז תשע"ה

מכתב פתוח. פירון ודרעי
מכתב פתוח. פירון ודרעי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ הרב שי פירון (יש עתיד) תוקף הבוקר (שני) במכתב פתוח המיועד לשר הכלכלה ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, את שתי ההחלטות שקיבלה אתמול הממשלה ביוזמתו, לביטול חוק הגיור ולהעברת בתי הדין הרבניים למשרד הדתות.

אריה, זה טוב ליהדות או טוב לחרדים?", שאל פירון בפתח המכתב, "האם השקט היחסי שבו עברה ההחלטה השערורייתית לא בא בגלל שגרמתם לכך שהיהדות לא תהיה רלוונטית לצעירים רבים ? שהציבור מרגיש שזה לא נוגע לו?".

פירון הדגיש בפני דרעי, "אל תתרשם מפריחה של עיסוק בתחומי יהדות. זו פריחה ברוח היהודית אבל היא מלווה במאיסה בממסד הדתי".

בהמשך המכתב עימת פירון את דרעי עם מה שלדעתו תהיינה תוצאות ההחלטה בעניין הגיור, "אריה, אתם דוחים החוצה צעירים ישראלים, אלה שהגיעו לארץ מברית המועצות לשעבר לאחר שנים של ניתוק מהיהדות, כאלה שמסרו את הנפש במלחמות ישראל ורואים עצמם חלק מהעם היהודי. הם מוכנים לקבל על עצמם יהדות במובן העמוק של המילה, ואתם, בגלל דעות מחמירות בהלכה, דוחים אותם החוצה. הם מספיק טובים כדי למות על הגנת המולדת אבל לא מספיק טובים כדי להיות חלק מהעם שלנו?!".

"אריה, אתה לא מבין שהעברת בתי הדין ממשרד המשפטים למשרד הדתות פוגעת במעמדם? הופכת אותם ממוסד שיפוטי למוסד מגזרי", הוסיף פירון. "לא הכל זה כסף, משרות, מינויים פוליטיים. אתה יודע, חורבן הבית מגיע גם כשדת וכסף; רוח ושררה; מינויים, עיסוק במקורבים הופך להיות במרכז השיח".

"אריה, לכבודה של היהדות חזור בך. אל תנסה להפוך את הויכוח לשנאת חרדים; 'אתם עשיתם - אנחנו מחזירים' ועוד. יש כאן ויכוח ערכי על מהותה של מדינת ישראל, דמותה ומהותה. יש כאן ויכוח עמוק על דמותה של היהדות", כתב פירון. "אל תתחמק מהשיח. בוא ננהל את הויכוח הערכי. נפתח ספרים, נעיין בהלכה, נבחן את המציאות, ננסה להבין מה יתרום בראיה ארוכת טווח לשלמות החברה הישראלית".