"מי שמתאבד מפסיד את העולם הבא"

הראשון לציון הרב עמאר מביע הסתייגות מוחלטת מהתאבדות, בכל מצב שהוא, אך מדגיש כי איננו דן את המעשה הספציפי שעשה תנ"צ ברכה.

ידידיה בן אור , י"ט בתמוז תשע"ה

פיוס? הרב עמאר
פיוס? הרב עמאר
צילום: פלאש 90

רבה של ירושלים הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר, התייחס הבוקר (שני) בראיון לתחנת "קול ברמה", להיבט ההלכתי של נושא ההתאבדות, זאת בעקבות התאבדותו של תת ניצב אפרים ברכה.

"בעקרון זהו דבר חמור מאוד, אנחנו לא יודעים מה עבר על היהודי הזה ה' ירחם, אבל העיקרון הוא שהמאבד עצמו לדעת מפסיד את העולם הבא שלו", הבהיר הראשון לציון.

"זה דבר חמור מאוד מהאיסורים הכי חמורים, בדרך כלל אנחנו מקילים בזה לענייני קבורה כשיש לנו לתלות שזה חולי נפש או התקף נפשי כמו שיש לפעמים התקף לב, יש מושגים גם בנפש לפעמים אדם נכנס לטראומה חזקה, קשה לדון בזה", הסביר הרב עמאר, "אבל בעקרון אין לך דבר חמור מזה. זה כמו רוצח אדם אחר ואולי אפילו יותר, כמו שאדם מצווה לשמור על נפש אחרים כך הוא אמור לשמור על הנפש שלו, וחובה על כל אדם לשמור על נפשו מאוד".

עם זאת, הרב עמאר הדגיש פעם נוספת, כי דבריו אינם מכוונים למקרה הספציפי, "צריך לדעת שאנו לא יודעים מה היה שם בדיוק ולכן אסור לנו לדון".

הרב עמאר ציין, כי חשוב להדגיש את הדברים עקב העובדה שמדובר בתופעה רחבה, "לצערנו התרבו ההתאבדויות בצבא ובכל מקום מתוך לחצים שאדם נלחץ מכל מיני סיבות, צריך לדעת יהיה אשר יהיה, צריך לקבל את דין השמיים ישב בדד וידום ולא ישלח יד בנפשו, לפעמים אדם נלחץ מפני איומי שווא, צריך לבטוח בשם ה' ולקבל את הדין, ברוב המקרים מתברר שזה לא כצעקתה, אין שום היתר חס ושלום שאדם ישלח יד בנפשו".

על משפחתו של תת ניצב ברכה אמר הרב, "אני שמעתי את זה, ואני לא מכיר את האיש והיה לי צער שאי אפשר לתאר, זה דבר נורא ה' ירחם על המשפחה הזאת, זה דבר נורא מאיגרא רמה לבירא עמיקתא"