''פצצת זמן דמוגרפית''

העיתונאי והחוקר יאיר שלג מזהיר כי החלטת הממשלה בנושא הגיור צפויה רק להחריף את הבעיה. "מה שמטריד אותי זה גורלו של עם ישראל".

אלירן אהרון , י"ט בתמוז תשע"ה

העיתונאי והחוקר יאיר שלג, איש המכון הישראלי לדמוקרטיה, מביע בראיון לערוץ 7 דאגה מהשלכותיה של החלטת הממשלה שאושרה אתמול בנושא הגיור.

בפתח הדברים מציין שלג כי בניגוד לביטוי השגור, "חוק הגיור", מה שבוטל אתמול היתה החלטת ממשלה ולא חוק, "בעצם החוק הקודם לא עבר כחוק, הפשרה אז בקדנציה הקודמת היתה שזה יתקבל כהחלטת ממשלה, בין היתר עקב ההתנגדות של החרדים למרות שהם לא היו אז בקואליציה ומה שהתקבל כעת זה ביטול החלטת הממשלה ההיא".

שלג מסביר כי המהלך, שימנע הגמשה של הקריטריונים לגיור, יקשה עוד יותר על פתרון הבעיה הדמוגרפית המתפתחת לנגד עיננו, "יש בישראל כ-330 אלף עד 350 אלף עולים שאינם יהודים על פי ההלכה, הם גם מולידים צאצאים שאינם יהודים לפי ההלכה. היקף הבעיה רק מחריף לאורך השנים, ואנחנו צריכים להשתדל שלאנשים הללו תהיה אופציה זמינה וקלה להצטרף לעם היהודי".

"רוב הציבור הישראלי שרואה בהם יהודים מתחתנים איתם ואנחנו יוצרים מציאות הלכתית של נישואין מעורבים", מזהיר שלג. "מדובר בפצצת זמן דמוגרפית, כבר היום מדברים נתוני הלמ"ס על ארבעה אחוזים מאוכלוסיית ישראל ככאלו שאין להם דת מוגדרת, ארבעה אחוזים זה לא מעט וזה רק ילך ויגדל".

"ההחלטה של היום היא קצת החלטת פשרה, תהיה אפשרות לרבני ערים אבל רק בפיקוח הרבנות הראשית. עם זאת, ההחלטה של היום חוסמת את האפשרות של רבנים עם גישה מקלה להיכנס לנושא הגיור", מציין שלג.

אולם, שלג מזהיר כי גם הפתרון שהציגה החלטת הממשלה שבוטלה אתמול היה פתרון לא מספק, וכי לדעתו דרושה חשיבה מחודשת על הנושא, "דרושה רביזיה יסודית בכל הנושא הזה של הגיור. לקחת אנשים שבאים ממשפחות יהודיות, שרואים את עצמם יהודים והחברה הישראלית רואה את זה כך ולהגיד להם שהם צריכים לעבור את אותו תהליך שמי שבא משום מקום צריך לעבור זה לא סביר ולא הגיוני. האנשים האלו לא באים להתגייר ואנחנו רק מנציחים את הבעיה".

שלג לא מוטרד מהאפשרות שרפורמה בנושא הגיור תחליש את מעמדה של הרבנות הראשית לישראל, "שהרבנות הראשית תחשוש. מה שמטריד אותי זה גורלו של עם ישראל, הרבנות הראשית היא מוסד, היא אמצעי. האמצעי לא יכול להיות חשוב יותר מהמטרה. אם הרבנות הראשית משרתת את המטרה מוטב, אם לא, לא אכפת לי שהיא תיעקף".