"מנופים פגומים מעל בתי ספר וגני ילדים"

31 בני אדם נהרגו בתאונות בניה בשנת 2014. ח"כ אלאלוף: "כאוס מוחלט בתחום הבטיחות בענף הבניין".

חזקי ברוך , י"ט בתמוז תשע"ה

אפליה? אתר בניה בתל אביב
אפליה? אתר בניה בתל אביב
פלאש90

נתונים קשים על תאונות עבודה קטלניות בענף הבניין הוצגו היום (שני) בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

ראש מינהל הבטיחות במשרד הכלכלה, ורדה אדוארדס, מסרה סקירה לשנת 2014, לפיה בשנה זאת היו 62 תאונות קטלניות במקומות עבודה, מהן 31 בענף הבנייה.

עוד עולה מדו"ח מיוחד שערך משרד הכלכלה לקראת הדיון בוועדה, כי 43%  מכלל התאונות הקטלניות במשק (27 הרוגים) נגרמו מנפילה מגובה, ו-29% (18 הרוגים) נגרמו מנפילת עצם או מכה מעצם נע. בשנת 2014 בלבד שולמו גמלאות לנפגעי עבודה בסך כ-4.4 מיליארד ש"ח. שיעור ההרוגים ל-100 אלף מועסקים בין השנים 2010-2014 עומד על  11.53 בענף הבניה, 4.49 בענף התעשייה, 2.09 בענף המסחר.

אדוארדס הוסיפה, "לגבי ענף הבניין, המצב לא קטסטרופלי ביחס למדינות המערב, אך הוא לא טוב ואנחנו חייבים לשפר. ביצענו 7,000 ביקורות באתרי בנייה בשנה שעברה והפסקנו 440 עבודות בנייה כתוצאה מליקויים שהתגלו, אך הפיקוח אינו מספיק ויש לנו רק 70 מפקחים בכל הארץ לכל התחומים".

יוזם הדיון, ח"כ אילן גילאון (מרצ), אמר כי "יש עלייה של 67% בתאונות בנייה בארבע השנים האחרונות. זה בלתי סביר. מי אחראי לרשלנות הזאת וכיצד מטפלים בה? נדמה שאין מלך בישראל".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) טענה כי "המדינה נמצאת בפני תנופת בנייה, אבל אין התייחסות להיבטי הבטיחות והסכנות".

דני איזנמן מאיגוד המנופאים סיפר כי "9 מנופים קרסו בשנה האחרונה ברחבי הארץ, במזל ללא נפגעים. מנופים פגומים נמצאים ממש היום מעל בתי ספר וגני ילדים. יש מנוף מסוכן כרגע ברחוב חיים לבנון בתל אביב. מפעיל מנוף שסירב לעבוד עליו הוחלף במפעיל אחר".

ממונה הבטיחות באיגוד המנופאים, עבד קאסם, הוסיף: "מנופאים שצריכים לעבור הכשרה קונים אותה ב-4,500 שקלים ולא לומדים כלל. זה ממש פלילי. היום כל אחד יכול להרכיב מנוף ענק בעצמו. לזה בכלל לא צריך רישיון". המשנה למנכ"ל התאחדות בוני הארץ, איציק גורביץ, הדגיש כי "אין ניתוח של תאונות העבודה ולא מפרסמים לקחים שהופקו".       

עם זאת, אמר מנכ"ל המוסד לבטיחות ולגיהות, ישראל שרייבמן, כי "קרוב ל-20 אלף מתוך 160 אלף עובדי בניה מקבלים מאיתנו הדרכות באתר הבניה בשפתם. אנחנו המדינה היחידה בעולם שנוהגת כך".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), סיכם את הדיון ואמר "מתקבלת תמונה קשה של כאוס מוחלט בתחום הבטיחות בענף הבניין. על משרד הכלכלה לבחון במהירות שינויי חקיקה ועדכון תקנות ישנות. יש לבדוק את נושא ההכשרה המקצועית הנדרשת ולבחון את תפקוד המשטרה בחקירת התאונות". לבקשת ח"כ גילאון, הודיע היו"ר אלאלוף כי משרד הכלכלה יגיש לוועדה כל חצי שנה מעתה דיווח מסודר בנושאים אלה.