'חוזרים לשאנור – זה תלוי גם בנו'

בשאנור שבצפון השומרון נערכים לאירוע המוני במלאת עשור לעקירה תחת הכותרת 'חוזרים לשאנור' ומאמינים: זה תלוי בכל אחד ואחד מאיתנו.

שמעון כהן , י"ט בתמוז תשע"ה

גירוש פינוי גוש קטיף התנתקות
גירוש פינוי גוש קטיף התנתקות
פלאש 90

בני גל

ביום ראשון הבא יתקיים בשאנור שבצפון השומרון אירוע לציון מלאת עשור לעקירה ולגירוש תחת הכותרת 'חוזרים לשאנור'. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם בני גל, ממארגני האירוע ומראשי הקוראים לשיבה לישובי צפון השומרון מאז העקירה עצמה.

כבר בראשית הדברים נשאל גל אם עדיין, אחרי כל כך הרבה הבטחות של פוליטיקאים והצהרות אמונים של נבחרי ציבור לחומש ושאנור, הבטחות שלא קוימו, הוא עדיין מאמין שקרוב יום החזרה לישובים החרבים.

גל נשמע חדור אמונה כשהוא מזכיר את ברכות ההפטרה בהן נאמר ש'דבר אחד מדבריך אחור לא ישוב ריקם', וברוח זו הוא משוכנע שגם ההבטחה ש'לא ינטשו עוד מעל אדמתם' ו'ונטעתים על אדמתם' גם הבטחה זו תתקיים במלואה.

"אנחנו מסתכלים על שמונה שנים אחורה ומודים לקב"ה. יש יהודים בצפון השומרון מעבר לישובים הקיימים, גם בחומש יש ישיבה גבוהה עם עשרים תלמידים, יש אלפי מבקרים, יש אירועים בשאנור, יש טיולים. זו המציאות במרחב", אומר גל.

גל נשאל אם יתכן ולפוליטיקאים ולמדינאים נוחה המציאות בה המקסימום שניתן באזור זה הוא טיולים וקבוצת אברכים שלומדת מתחת עצי התאנה, אך בניין מחודש של הישובים החרבים לא יתרחש בשל החשש מהתגובה הבינלאומית. בתגובה לדברים קובע גל כי מה שחשוב הוא מה שיעשה הציבור ולא מה יחליטו הפוליטיקאים.

בנוסף לאלה הוא סבור כי קיימות קונסטלציות פוליטיות שונות שעשויות גם להביא לחידוש ההתיישבות. בין השאר מדובר בהצעת חוק ביטול ההתנתקות ובהחלטות ממשלה כאלה ואחרות, אך הדברים תלויים בראש ובראשונה "בפעילות בשטח בלחץ הציבורי ובדרישה שלנו להפוך את המציאות דהפקטו למציאות דה יורה. זה לא פשוט לקבל החלטה על חומש ושאנור ובגלל זה הדבר מוטל על כתפינו להוביל לשינוי".

בדבריו הוא מזכיר כי "קיימים לא מעט משפטנים ושופטים הסבורים שחוק ההתנתקות לא תקף היום. היה שופט שהתבטא כך בצורה מפורשת והיו שופטים שהתבטאו כך בצורה מרומזת".

על החוק המדובר הוא מזכיר כי חוק זה הוא החוק שמכוחו בוצע הגירוש ולמעשה לטעם הסוברים שהוא עדיין תקף משמעותו היא שהוא משמר את השטח כשטח מפונה, "כמו מפוח שמשמר מהלך ארכאי שלא הצליח ולא יכול היה להצליח, שהיה כשל ערכי וגם מי שתמך בו מודה היום שמדובר בכשל קולוסאלי".

"משמעות ביטול החוק היא שממשלת ישראל והכנסת מוכנים להודות בטעותם, וניתן לתקן טעויות ולקחת אחריות", אומר גל. "החוק הזה אומר שנוכחות יהודית לא תוכל להיות באזור הזה. זו הייתה מטרת החוק – לעקור יהודים מצפון השומרון ומחבל עזה. את הכתם הזה בשטח ובספר החוקים של מדינת ישראל הגיע הזמן אחרי עשר שנים למחוק".

מוסיף גל ומספר: "אנחנו באים לכל ח"כ ושר ומבהירים להם שהדברים תלויים בכל אחד ואחד מהם, וכך גם הדברים תלויים בנו, הציבור הרחב, ומונחים לפתחנו - מה כל אחד ואחד מאיתנו עושה כדי שצפון השומרון יחזור לידיים יהודיות. אפשר בהחלט לייצר שינוי גדול שיהיה פתיחת פתח לסיבוב הגלגל מההתנתקות, העקירה והעמידה ההססנית מול אומות העולם לעמידה איתנה יותר על שלנו".

על האירוע הצפוי ביום ראשון הקרוב אומר גל כי הצפי הוא ל"אירוע גדול תחת הכותרת 'חוזרים לשאנור', שתי מילים פשוטות וברורות. באירוע יעלו בראש ובראשונה המשפחות שגורשו מחומש ושאנור. אנחנו מזמינים גם את השב"חים שהגיעו לגור איתנו בשבועות ובחודשים שלפני הגירוש", הוא אומר ומנצל את ההזדמנות כדי להתנצל בפני כל אותם שב"חים שכתובותיהם לא נשמרו ולא ניתן היה להזמין אותם באופן אישי. גל קורא להם להגיע ולחוש כי הם חלק ממשפחת חומש ושאנור, כהגדרתו.

באירוע יוצגו גם צילומים מההיסטוריה של שאנור, הפעלות לילדים ובסיום עצרת בהשתתפות שרים חברי כנסת ואנשי ציבור.