'אם שרון היה איתנו הוא היה דואג לנו'

העקורים שטרם הגיעו לבתי קבע משלהם ייצאו ביום שישי לצעדת מחאה לבית ראש הממשלה בקסריה. "אולי אם שרון היה נשאר היינו בבתי הקבע".

שמעון כהן , כ' בתמוז תשע"ה

אבי פרחן
אבי פרחן
צילום: פלאש 90

במלאת עשור לעקירה ולגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון, נערכים בני משפחות העקורים שטרם הגיעו לבתי קבע לצאת למסע רגלי עד לבית ראש הממשלה בקסריה, והלאה לעבר ירושלים

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מי שצפוי לעמוד בראשו של המסע הזה, מי שהיה לאחד מסמלי העקירה מחבל קטיף ומחבל ימית, אבי פרחן.

"נצא מהאתר הזמני, שאותו בנינו מכספינו המועט, בקיבוץ נווה ים. נתחיל בהתארגנות ליציאה בסמוך לשעה שש בבוקר ונצא בסביבות שבע או שמונה מנווה ים ונצעד במסע הדגל עד לבית ראש הממשלה בקיסריה. קבלת שבת נקיים בשעה מוקדמת מול בית ראש הממשלה בקיסריה. אני מקווה שאוהדים יבואו לפחות לקבלת השבת".

"את השבת נעשה בקיסריה. במוצאי שבת נמשיך לנתניה. ביום ראשון בבוקר אני מקווה שניפגש עם ראש העיר נתניה, משם לרעננה, שם אני מקווה לפגישה עם השר בנט, משם לכפר חב"ד משם לינה ליד החאן שבשער הגיא, שם ישנו בתשמ"ב אחרי העקירה מחבל ימית כשעשינו מסע דומה".

"ביום רביעי נצעד משער הגיא, נעבור אצל רשם האגודות ונשטח את בעיותינו צרותינו שגם הוא אחראי להן באמצעות הבירוקרטיה שלו. נתפלל בכותל ונסיים בבית הנשיא באירוע שאנחנו מוזמנים אליו, אירוע של עקורי גוש קטיף. אני מניח ומקווה שהנשיא ריבלין כידיד ההתיישבות יסייע לנו בעניין", מתאר פרחן את מתווה המסלול שבו הוא, העקורים והתומכים צפויים ללכת.

"אנחנו למודי סבל. הממשלה ידעה לעקור אותנו במחי כף תוך שבועות ספורים, אבל עשר שנים חלפו ועדיין כשליש מהעקורים נותרו פליטים בארצם ללא בתי קבע. אני קורא מכאן לכל אותם שחיבקו אותנו לפני עשר שנים שיבואו ויחברו אלינו לצעוק את זעקתנו, אנחנו השקופים של גוש קטיף, אנחנו עקורים בארצנו כבר עשר שנים. אקרא לראש הממשלה ולממשלת ישראל לתת לנו פתרון קבע. די עם הסאגה הזו. אנחנו נתונים בידי פקידים עורכי דין, ועדות ישיבות והחלטות שמשתנות בכל רגע. שוב ושוב דוחים אותנו. אנחנו בני ערובה בידי מערכת של קיבוץ שהצלנו אותו".

"הגיעה השעה שראש הממשלה יכנס ישיבה של כל הנוגעים בדבר, רשם העמותות, המנהל, משרד השיכון, המועצה וכל שאר הגורמים הרלוונטיים, שיתכנסו עד שייצא עשן לבן. כשראש הממשלה רוצה להעביר תהליך מסוים הוא יודע לעשות זאת", אומר פרחן שנשאל אם ייתכן והיכולת לבצע את העקירה באופן מהיר כל כך תלויה ביכולותיו ובאופיו של ראש הממשלה דאז אריאל שרון, בעוד לראש הממשלה הנוכחי אין את היכולות הללו.

במענה אומר פרחן כי "יאמר לזכותו של בגין, עם כל הביקורת שלי על תקדים שיצר עם ההסכם עם מצרים, ששיקם את עקורי סיני וחבל ימית במהירות ביושר ובהגינות. אולי אם שרון היה נשאר מתפקד היינו מזמן בבתי הקבע. אני לא יכול להגיד את זה על אולמרט או על נתניהו שבחרתי בו".

"אני קורא לראש הממשלה שיכול להעביר החלטות אם הוא רוצה, יש לו את כחלון ממונה על המנהל. כחלון מכיר את הבעיה שלנו לפרטיה. הוא היה שכן שלנו בעתלית. ישנו דרעי הממונה על רשם האגודות. יש את גלנט שהיה מזכירו הצבאי של ראש הממשלה כשעקרו אותנו. כנס אותם ותתחיל למשול".

"אני קורא לציבור להצטרף אלינו. הקהילה שלנו מפוזרת. חלקה בנווה ים, חלקה בניצן, חלקה בכרמיה ובחלקה בישובי עוטף עזה ומשפחה אחת בצפון. אני קורא לכולם להצטרף למסע המתיש שלנו בחום הזה, אבל אני מקווה שבעקבות הסבל הזה נצא לדרך של בנייה", חותם פרחן את דבריו.