לאורם של הרב והרבנית קאפח זצ"ל

מאות השתתפו בכינוס למורשת הרב והרבנית קאפח. "הרב קאפח היה מופת לגדלות בתורה ובחכמה", אמר הרב רצון ערוסי.

יוני קמפינסקי , י"ט בתמוז תשע"ה

הרבנית ברכה קפאח
הרבנית ברכה קפאח
מתוך הסרטון

מאות השתתפו הערב (שני) בכינוס למורשת הרב יוסף והרבנית ברכה קאפח שנערך בלשכת רב הקמפוס באוניברסיטת בר- אילן.

הכינוס התקיים בסימן  בחירתם של  הרב יוסף  והרבנית ברכה קאפח  זצ"ל -כדמויות  מופת עליהם ילמדו תלמידי החמ"ד בשנת הלימודים תשע"ו.

הרב שלמה שפר, רב הקמפוס של אוניברסיטת בר- אילן, פתח את הכינוס ואמר כי "הרב קפאח היה איש שחיבר בין תורה למדע- איש שתורתו היתה תורת חיים בכל תחומי המציאות במדינת ישראל - דיין, איש רוח, איש הלכה וחוקר דגול. אוניברסיטת בר אילן העניקה לו תואר ד"ר לשם כבוד  בשנת תשנ"ז (1997) כאות  הוקרה  על פועלו".

הרב ד"ר רצון ערוסי, רב העיר קרית  אונו וחבר מועצת הרבנות  הראשית  נשא דברים לזכרם  של הרב והרבנית קאפח  זצ"ל אותם כינה שני המאורות הגדולים. 

לדבריו, "הרב קאפח היה מופת לגדלות בתורה ובחכמה. כל חייו שקד להציל את תורת ישראל וחכמת התורה ולהפיצה, לכל בני דורו ולדורות שיבואו. הרבנית קאפח היתה מופת למפעלי החסד המרובים שלה למען נזקקים רבים ומגוונים. כל אחד מהם הוא מודל לחיקוי לכל בני עמנו.הם מהווים מודל לחיקוי לעקרון ההשלמה ההדדית של בני הזוג לחיים של שלימות".

פרופ'  אליעזר שלוסברג  מהמחלקה לערבית  וסגן דיקן  ביה"ס ללימודים  מתקדמים בבר- אילן  דיבר  על תרומתו של  הרב קאפח  ללימודי היהדות, "הרב קאפח  עליו השלום הוא דמות ייחודית של רב העוסק בתחומים שגם האקדמיה עוסקת בהם. הרב קאפח פרסם עשרות רבות של חיבורים ובעיקר כתבי יד של חכמי ספרד, א"י, תימן ועוד. ובראש ובראשונה רבים מחיבורים  של רס"ג ושל הרמב"ם ובכך הניח את התשתית הטקסטואלית למחקרים רבים בתחומים אלה".

הרב ד"ר אברהם ליפשיץ ראש מנהל החמ"ד אמר, "החמ"ד בוחר כבר 5 שנים דמות חינוכית שמלווה את התלמידים. השנה החמ"ד בחר ברב וברבנית קאפח עליהם השלום שדמותם מאירה מסמלת ומייצגת את חזון החמ"ד בתפארתו.

עינת קאפח, הנכדה של  הרב והרבנית קאפח, נשאה דברים לזכרה של  סבתה, הרבנית קאפח  זצ"ל, "לרבנית קאפח היה משפט אלמותי  קבוע 'הרב  כתב את הספרים ואני עשיתי את מה שכתוב בספרים'. עינת  קאפח הוסיפה כי הרבנית דיברה הרבה על התמדה וכוח רצון מתוך ניסיונה כילדה שצמחה בתימן  לאשת חסד שמטפלת באלפי אנשים  תוך כדי שהיא רותמת כל מי שבסביבתה לעזרה ומתוך אמונה שלימה שהקב"ה תמיד משגיח  ושומר".

עוד נשאו דברים בכינוס: ד"ר אורי מלמד מהאקדמיה ללשון עברית באוניברסיטה העברית  בירושלים, הנכדים צופית וצחי  קאפח ועוד מוקירי זכרם של הרב והרבנית קאפח. את הכינוס הנחה הרב  עופר קאפח.