ריבלין: אל לנו להתבייש בחזון 'מדינת היהודים'

111 שנים לפטירתו של בנימין זאב הרצל. הנשיא ריבלין: יש כאלה שעמלים לנגח את חזונו של הרצל בשם מה שהם מכנים מחקר היסטורי.

חזקי ברוך , כ' בתמוז תשע"ה

ריבלין בטקס
ריבלין בטקס
צילום: מארק ניימן - לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו השתתפו הערב (שלישי) בטקס האזכרה הממלכתי לבנימין זאב הרצל, במלאות 111 שנים לפטירתו.

ריבלין ציין בנאומו עד כמה יוצאת דופן הייתה הפיכת החזון של הרצל למציאות. "נדירים הם המקרים בהם למילים שנאמרות ושנכתבות יש השפעה עמוקה כל כך על גורלה של אומה, בהם אוטופיה מקבלת ממשות".

בטקס שנערך בהר הרצל בירושלים אמר ריבלין כי "בשנים האחרונות נוכחנו לראות כי יש כאלה שעמלים לנגח את חזונו של הרצל בשם מה שהם מכנים מחקר היסטורי, משתמשים בפסקאות תלושות מחיבוריו על מנת להשחיר את פניו ודרכו את פניה של הציונות כולה. הקול הזה גואה לאחרונה ואולי כאן למרגלות הקבר, ראוי שנעמיד את הדברים על דיוקם ההיסטורי- ולא פחות מכך- הערכי".

הנשיא ציטט מתוך יומנו של הרצל דברים שכתב אודות תושבי מצרים, בעת שביקר בפירמידות, בו מציין הרצל כי ראה את עוניים הרב והוא מקבל עליו לתת את הדעת על הנושא ביום מן הימים, וכי בספרו 'אלטנוילנד' הוא מציין כמה פעמים כי שותפות יהודית-ערבית היא זו אשר תפריח את הארץ. "הרצל חלם על מדינת היהודים, שבה יממשו את זכותם להגדרה עצמית אך לא יסתפקו בכך, אלא יחתרו להיות מדינה שערכיה הם יהודיים ואנושיים, שאהבת ישראל ואהבת האדם, דרות בה בכפיפה אחת.

"אל לנו להתכחש לחזון 'מדינת היהודים' ואל לנו להתבייש בו. איננו זקוקים למחקרים היסטוריים בכדי להילחם במשחירי פניו של הרצל. די לנו שנקים במעשינו את חזונו. חזון של שוויון השומר על זהותה היהודית והדמוקרטית של המדינה ועל כבודם וזהותם של כלל תושביה. יהי זכרו של הרצל ברוך, ויחי חזונו; חזון ציון; חזון אמת ושלום; בלבנו לעד", דברי ריבלין.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי "התוקפנות המתעצמת של איראן מסוכנת פי כמה מזו של דאעש, שהיא מסוכנת דיה". לדבריו "מטרתה האמיתית של התוקפנות הזו היא להגיע לכל פינה בעולם ובסופו של דבר להשתלט עליו".

ראש הממשלה הדגיש כי "איראן שהיא פטרונית הטרור הגדולה בעולם סוחטת מהמעצמות עוד ועוד ויתורים. איראן היא האיום הגדול ביותר בעולם והיא בונה רשת טרור מתרחבת".