אלקין: לבטל את חוק ההתנתקות

השר אלקין הניח אבן פינה להקמת מרכז מבקרים שיחשוף את סיפורם של יישובי צפון השומרון העקורים.

יוני קמפינסקי , כ"א בתמוז תשע"ה

אבן פינה לציון עשור לגירוש
אבן פינה לציון עשור לגירוש
צילום: מירי צחי

מאות בני אדם, ביניהם משפחות מגורשים, נשים וילדים, הגיעו (שלישי) לשבי שומרון, שם קיימו טקס הנחת אבן פינה למרכז מבקרים ליישובי צפון השומרון.

בטקס השתתפו: שר הקליטה וירושלים השר זאב אלקין, ראש מועצת שומרון בפועל יוסי דגן, הרב יהושע שמידט – רבה של שבי שומרון, הרב אהרון כהן – רבה של יקיר ואחרים.

את המרכז יקימו במשותף: מועצה אזורית שומרון, מרכז קטיף ומרכז סיור ולימוד שומרון בשיתוף "אשכולות".

השר זאב אלקין התייחס בטקס באופן נחרץ לכך שיש לחזור ליישובים שפונו בתכנית ההתנתקות ולקידום הצעת החוק לביטול חוק ההנתקות ואמר: "אני מאוד מקווה שחברי חברי הכנסת ימשיכו לקדם את הצעת החוק".

אלקין גם שיבח את פעילותם של אנשי חומש תחילה וישיבת חומש ואמר: "יישר כוח גדול לאנשי חומש תחילה ולכל מה שהם עושים כנגד כל הלחצים וכל הסיכויים הם אלו ששומרים על הגחלת. הם אלו שמקפידים על האמירה, זה שלנו, לא עזבנו את זה אף פעם. יכול להיות שמישהו פינה את הבתים אבל על הזכויות שלנו על הארץ הזו לא וויתרנו. כל עוד לא וויתרנו אנחנו עוד נחזור לשם. עוד הוא הוסיף ואמר שתפקידנו יושלם כשנחזור גם לקבר יוסף".

יוסי דגן ראש מועצת שומרון בפועל ומגורש משא–נור בעצמו, שפעל ללא לאות בכדי לקדם את הקמת המרכז, אמר: "אנחנו נשבענו לחזור. באנו לגור בשבי שומרון כדי לראות את חומש כל בוקר ולא לשכוח. כל עוד אנחנו נושמים נאבק לחזור הביתה". דגן גם הציג את הצעת החוק שהוא מקדם לביטול חוק ההתנתקות.

מנכ"ל מרכז קטיף להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון, מוכי בטר, אמר: "לקראת ציון עשר שנים לעקירה מגוש קטיף וצפון השומרון אנו רואים חשיבות גדולה בשמירת הקשר ההיסטורי והתרבותי עם צפון השומרון. מקום זה רווי בהתיישבות יהודית עוד מימי האבות ומהווה עבורנו פיסת היסטוריה גדולה שתחילתה בתנ"ך, המשכה בהתנתקות ועד לימינו אנו".

כמו כן באירוע נחנכה מערה שהוקמה בתוך בונקר ירדני. במערה ניתן יהיה להנות מחזיון אור קולי שימחיש לצופים 3000 שנות היסטוריה בצפון השומרון, ובתוך כך גם את סיפורם של יישובי צפון השומרון.