הותר לפרסום
שני ישראלים מוחזקים בעזה

אזרח ישראלי ממוצא אתיופי מוחזק מזה עשרה חודשים בידי מחבלי החמאס ברצועת עזה. השני הוא תושב אחד היישובים הבדואים בנגב.

קובי פינקלר , כ"ב בתמוז תשע"ה

אברהם מנגיסטו
אברהם מנגיסטו
צילום: אלבום משפחתי

אברהם מנגיסטו, אזרח ישראלי ממוצא אתיופי, בן 28 תושב אשקלון, מוחזק כעשרה חודשים בידי מחבלי החמאס ברצועת עזה, לאחר שחצה את הגבול. כך הותר הבוקר (חמישי) לפרסום.

משרד הביטחון דיווח כי אזרח ישראלי נוסף, ערבי ישראלי, תושב אחד היישובים הבדואיים בנגב, מוחזק גם הוא ברצועת עזה. מדובר בצעיר שחצה בעבר את הגבול לעזה מספר פעמים נוספות.

ב-7 ספטמבר 2014 זיהו תצפיתניות של צה"ל את מנגיסטו חוצה את הגדר, אולם הכוחות שהוקפצו לאזור לא הצליחו לעצור את ריצתו לתוך רצועת עזה. הוא נעצר על ידי חמאס בתוך זמן קצר והועבר למקום מסתור. מידע על כך הועבר למשפחתו זמן קצר לאחר מכן.

בתחקיר שערכה מערכת הביטחון התברר כי האזרח שחצה את הגדר הוא אדם הלוקה בנפשו והמעשה שלו מסיבה שאיננה ביטחונית. אמו של מנגיסטו מתגוררת באשקלון ואילו אביו מתגורר במרכז הארץ. יש לו שמונה אחים ואחיות. 

בחקירה של השב"כ התברר כי הצעיר נהג להיעדר מביתו למשך ימים רבים. בעבר דיווחה משפחתו על שלושה מקרים שבהם יצא מהבית ולא שב. מניגסטו אף מוכר לשירותי הרווחה של עיריית אשקלון.

אמש הגיע לבית המשפחה נציג היחידה לאיתור נעדרים ועדכן אותם כי המדינה הסירה את התנגדותה לפרסום הפרשה, והבוקר כאמור היא הותרה לפרסום בהמשך היום יערך באשקלון תדרוך לעיתונאים.

גורם ביטחוני אמר כי אין מידע עדכני על מצבו של הצעיר הישראלי. החמאס טוען, על פי גורמים ביטחוניים, כי אינו מחזיק בו מאחר שהוא אינו חייל ישראלי ואף טען כי שחרר אותו ברחבי הרצועה ומאז לא ברור מה עלה בגורלו.

ישראל פנתה לגורמים בינלאומיים ואזוריים כדי לברר את מצבו של מנגסטו ודרשה לשחררו לישראל לאלתר. "ישראל תמשיך לעשות מאמצים על מנת להביא לסיומו של המקרה ולשובו של האזרח לישראל", נמסר.

נציין כי דבר החזקתו של אזרח ישראלי בידי מחבלי חמאס בעזה נודע ברצועה ואף דווח בכלי תקשורת ערביים לאורך התקופה אולם בישראל כאמור נאסר לדווח על כך.

בחמאס לא היו מוכנים לאורך כל עשרת החודשים לאשר רשמית את דבר החזקתו של אזרח ישראלי חי בידיהם, אולם בדיונים שהיו עימם הועלה המידע שבחמאס יש קלף נוסף מעבר לשתי גופות החיילים הדר גולדין ושאול אורון הי"ד שנהרגו במבצע צוק איתן.