"תאשימו את הממשלה - תהיו אחראים לתוצאות"

שעות לפני חשיפת הפרשה נפגש נציג הממשלה עם בני משפחת מנגיסטו. רה"מ נתניהו הזהיר: הפרסום יקל על חמאס להעלות את המחיר.

עדו בן פורת , כ"ב בתמוז תשע"ה

אברהם מנגיסטו
אברהם מנגיסטו
צילום: אלבום משפחתי

שעות ספורות לפני שהוסר צו איסור הפרסום, שיגרה הממשלה נציג רשמי לבית משפחתו של אברהם מנגיסטו. בערוץ 10 נחשף הערב (חמישי) המפגש הטעון בין בני המשפחה לאלוף-משנה (מיל') ליאור לוטן, נציג ראש הממשלה לענייני שבויים ונעדרים.

"אני נציגו של ראש הממשלה לנושא נעדרים. באתי בשביל לעדכן, המידע החזק שלנו הוא מהיומיים הראשונים - אנחנו יודעים שהוא נתפס על ידי ארגוני ביטחון של חמאס ומאז אין לנו אות חיים ואין לנו קשר ישיר עם מקומו", סיפר להם לוטן ודרש מהם שלא לתעד את הנאמר בשיחתם.

"אני אדם מבוגר ממך, תן לי לסיים ושתהיה פה אווירה נעימה", ביקש לוטן מאחד מבני המשפחה. "אם אתם הולכים לנהל פרוטוקולים... תחליטו מה אתם רוצים - לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים וכשתחליטו אני אקבל כל דבר בכבוד".

לוטן חשף בפני המשפחה כי בנם מוחזק בשבי חמאס. "זה דבר חדש, זה שונה. כל פעם שהיה לו מישהו ביד הוא שם אותו ואמר לו 'זה מה שאני רוצה'. זה היה עם גלעד שליט, זה היה במקרים אחרים", אמר לוטן.

"העובדה שהוא מכחיש את זה גורמת לנו במשך כל כך הרבה זמן... ופנינו אליו בהרבה דרכים והפעלנו מנופים. כשאנשים קרובי משפחה של מנהלים בחמאס, בכירים! כשרצו להיכנס לישראל לטיפול רפואי בישראל אמרנו להם: 'לא, תביאו לנו מידע על אברה', וזה לא עבד".

לוטן תיאר את התיעוד מיום היעלמותו של אברהם, שנמצא בידי מערכת הביטחון. "אתה רואה בסרט שיש חומה עם גדר מעליה ואברה מגיע ומנסה לעבור מימין ומשמאל ומימין ומשמאל. בזמן הזה כבר קראו לכוח צבאי שיגיע למרחב. בסוף הוא מוצא נקודה, מטפס והוא מטפס על הקונצרטינה, לוקח לו 5 דקות, שם את התיק למטה", הוא תיאר.

"בינתיים מגיעים חיילים וצועקים לו ואפילו יורים באוויר אבל אין להם הוראה להרוג מי שמנסה לצאת מישראל לעזה. גם לא נראה להם שזה מקרה ביטחוני כיוון שהתיק נשאר בצד שלנו, הביאו חבלן משטרה. החבלן עם רובוט ירה בתיק ורק אחרי זה כשראו שאין בו חומר נפץ, ראו ספר תורה, ראו את השם של אברה, ראו שהוא יהודי, הבינו שיש פה יהודי שעבר את הגבול".

בשלב זה מעלה לוטן את ראש הממשלה לשיחת טלפון. "ראש הממשלה, שומעים אותך כאן, האם והאב והמשפחה, האבא רוצה לשאול אותך שאלה", פונה לוטן לנתניהו.

נציג המשפחה מתרגם בפני נתניהו דברים שאומר אביו של אברה, באמהרית. "הוא שואל אדוני שהוא פנה באמצעות מכתב הרבה פעמים מזה 8 חודשים, לא הזמנת אותו, לא דיברת איתו. הבן שלי זה הבן שלך, סה"כ הוא אזרח של מדינת ישראל".

נתניהו משיב, "עכשיו לצערנו זה התפרסם, זה יקל על החמאס לעלות את המחיר ואין לנו עניין בנסיבות שונות שחשבנו שאולי להביא לשחרור יותר מוקדם בלי הפרסום אבל זה לא אומר שאני לא מעורב בכל פרט ופרט". המשפחה מודה לו ונתניהו קורא להם: "רק אל תאבדו תקווה".

לאחר שהשיחה הטלפונית מסתיימת, לוטן מותח ביקורת על ההאשמות שהפנה כלפי נתניהו אביו של אברם שעלולות להקשות על החזרתו. "אתם יכולים להבין, כן, שהיכולת שלנו להשפיע אחרי השיחה הזאת יותר נמוכה. אתם כמוני תהיו אחראים למעשים שלכם", אומר לוטן. "אנחנו לא חיים בעולם חלומות שאבא אומר לראש ממשלה 'נתתי כמה מכתבים ולא קיבלתי תשובה'. רגע, רגע, רגע, תן לי להסביר, תן לי להסביר את החיים המורכבים, בסדר? לא את החיים בסרט".

אחיו של הנעדר פונה ישירות לחמאס ולעולם

"יש לכם שתי אפשרויות: אפשרות אחת להפנות את האצע לחמאס ולהגיד 'אתה מחזיק באברה, אתה אחראי לגורלו, תחזיר לנו אותו ואנחנו רוצים לדעת שהוא חי'. זה אפשרות אחת. יש לכם אפשרות שנייה - להחזיר את האצבע מהחמאס לירושלים ולהגיד 'אתם לא בסדר, נתתם לו לעבור, לא החזרת לנו מכתבים', אתם תבחרו. אני יש לי עמדה בזה - מה יעזור לישראל, מה יעזור לאברה ומה יעזור לחמאס, אבל תבחרו אתם ותהיו אחראים לתוצאות''.

לוטן מבהיר לבני המשפחה, ''אני אגיד לכם את זה בצורה הכי קשוחה שיש: מי שהעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל השאיר אותו עוד שנה בעזה, מי שיעמיס על אברה את הסיפור שלו, מה הוא כועס, מה הוא מתוסכל, מה קשה לו, השאיר את אברה עוד שנה בעזה".

אביו של אברה שואל את לוטן האם יתנהל משא ומתן עם חמאס, ולוטן מגיב: "אני מתלבט אם לענות כי מה שקרה פה עם ראש הממשלה זה חמור מאוד. כל כך חמור שאין לי איך לתאר אותו... ואז הדבר היחיד שראש הממשלה שומע זה שלא החזירו לו את המכתבים? אני לא יודע אם אני רוצה לענות לכם את התשובות, תלכו למי שאתם רוצים. גם ראש הממשלה הרי בן אדם, מה אתה חושב שהוא יחטוף, יחטוף, יחטוף וזה הדבר הכי חשוב לו בעולם?".

אחד מאחיו של אברהם מרגיע את הרוחות ואומר ללוטן "אנחנו מכבדים אותך, תכבד אותנו ותדבר ברוגע". לוטן השיב: "אם לא נהיה ביחד, אנחנו נעשה טעויות והחמאס על טעות יקח ויתרגם אותה לעוד שנה או לעוד מחיר".

מטעמו של אלוף-משנה (מיל') ליאור לוטן נמסר בתגובה: "ליאור לוטן מקיים קשר רציף ושוטף עם משפחת מנגיסטו מזה חודשים. כל המפגשים התנהלו על בסיס של כבוד הדדי, אמון מלא ושותפות במשימה. אתמול הגיע לוטן לבית המשפחה לקראת הסרת צו איסור הפרסום.

"בדבריו ניתח לוטן מקרים דומים של נעדרים שבהם התקיים קמפיין ציבורי נרחב והעריך שהקמפיינים הובילו באופן ברור להתארכות המשא ומתן, ו'העלאת המחיר' על ידי חמאס שראה בעצם קיום הקמפיין הישג בעבורו. לוטן התחייב לפני המשפחה שראש הממשלה וכל המערכת מחויבת ותפעל ככל שתידרש להביא לשובו של בנם הביתה".