רופא "אכזרי במיוחד" נידון ל-45 שנה

רופא לבנוני היה נוהג לאבחן סרטן לפציינטים בריאים ולחייב את הביטוח על הטיפולים הכימותרפיים היקרים. חלק מהפציינטים מתו.

הלל פנדל , כ"ה בתמוז תשע"ה

רופא. אילוסטרציה
רופא. אילוסטרציה
פלאש 90

הרופא "הכי שפל באמריקה", כדברי התובעת, ממוצא לבנוני, נידון ל-45 שנה בכלא ומאות קרבנותיו ובני משפחותיהם אומרים שהעונש לא מספק.

הרופא לשעבר הוא פאריד פאטה, יליד לבנון, שקיבל אזרחות אמריקאית לפני כמה שנים. אשתו ושלושת ילדיו חזרו ללבנון בעקבות המקרה, וניתקו כל קשר עמו. מוצאו הלבנוני מוצנע בחלק מהדיווחים התקשורתיים, ולא מוזכר כלל בחלק אחר.

ד"ר פאטה היה אונקולוג מוכר ומוערך באזור דטרויט, במדינת מישיגן, והבעלים של שבע קליניקות לסרטן. שיטתו היתה פשוטה: הוא היה מאבחן פציינטים, קובע שיש להם סרטן והיה רושם ומספק להם טיפולי כימותרפיה – שאת עלותם – כ-35 מיליון דולר - הוא היה מחייב את חברות הביטוח, כולל הממשלה הפדרלית של ארה"ב.

ד"ר פאטה סיפק לא פחות מ-2,770 טיפולי כימותרפיה מיותרים במשך כמה שנים. חלק מהפציינטים חלו בצורה חמורה כתוצאה מכך, וחלק אף מתו. היו כאלה שקיבלו ממנו טיפולי כימותרפיה גם בימיהם האחרונים עלי אדמות.

בני-משפחותיהם של חולים שמתו דרשו שפאטה יועמד בדין על רצח, אבל הפרקליטות המקומית טענה שאין ראיות חותכות לכך.

במפתיע, כמה ימים לפני שהיה אמור להתחיל משפטו, הנאשם הודה באשמה על 13 סעיפים של הונאת בריאות, ועוד כמה סעיפים יותר מינוריים. מדובר בכ-550 חולים שזוהו כקורבנות, וכמעט 35 מליון דולרים שהוא דרש, מתוכם קיבל 17.6 מיליון.

בדומה למקרה בתחום הרבני המתרחש בימים אלה בישראל, נשמעות קריאות באמריקה "לא לסמוך" בצורה בלעדית על קביעת רופא אחד ולא להישמע לדבריהם בצורה עיוורת.

בנוסף, אמרה מורה לאתיקה ומדעי רוח באוניברסיטת מישיגן, "חייב להיות אמון שאדם מקצועי פועל כמקצועי ; זה עניין של הישרדות... לכאורה ישנו לרופאים סוג מיוחד של התחייבות".

נפתח דף פייסבוק עם 1,500 מקרבנותיו של פאטה וקרוביהם, והרוחות שם סוערות. בנו של אדם שנפטר לכאורה כתוצאה מטיפוליו של פאטה אמר לאחר גזר-הדין, "מצד אחד, יש איזושהי סגירה בגין גזר הדין, אבל האמת היא שאני בכלל לא שקט. מגיע לו להירקב ולמות בכלא על כל מה שהוא עשה. אני חושש שה-45 שנה יצטמצמו ל-40 שנה או אפילו פחות".

התובעת הראשית במקרה סיכמה כך: "ד"ר פאטה סיפק כימותרפיה לאנשים שלא היו צריכים, ובעצם שם רעל בגופם, בטענה שקרית שיש להם סרטן. הרעיון שרופא ישקר לחולה רק כדי להרוויח כסף הוא מזעזע ... ד"ר פאטה היה ייחודי בכך שהוא ראה את החולים לא כאנשים שצריך לרפא אותם, אלא כסחורות לניצול כספי".

בזמן הקראת דינו, הוא עמד ובכה והביע חרטה.