פיטורי 6,000 איש זה "פיגוע המוני"

המשבר במגה. ועדת העבודה והרווחה קוראת לבנקים להסכים לפריסת החובות. אחד העובדים: "לא ייתכן שנלך הביתה וילדינו ישנו בחרדות".

חזקי ברוך , כ"ו בתמוז תשע"ה

הפגנת עובדי מגה. ארכיון
הפגנת עובדי מגה. ארכיון
צילום: פלאש 90

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת קיימה היום (שני) דיון במצבה של רשת מגה, לבקשת חברי הכנסת טלי פלוסקוב (כולנו), שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) ואילן גילאון (מרצ). הדיון התקיים לפני פתיחת אסיפת הבנקים הבוקר. 

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר כי "הוועדה קוראת לבנקים במיוחד 'הפועלים', להסכים לפריסת חובות, על מנת לשמור על יציבות מגה ולדאוג לפרנסת העובדים.

"אנו קוראים גם לאפשר לרשת מחירי שכירות הוגנים, כדי להמשיך ולקיים את כל הסניפים, כולל בפריפריה. על משרדי הממשלה הרלוונטיים לעשות הכל כדי לשמור על הרשת ולהמשיך לקיים תחרות מחירים לצורך הורדת יוקר המחיה. זו לא הידרדרות של יום אחד, אלא של מספר שנים. האכיפה הממשלתית ולא רק כאן אינה מוצלחת", טען.

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה בדיון כי פיטורים של 6,000 עובדי הרשת "זה פיגוע המוני, בנק הפועלים לא יכול להרשות לעצמו לזרוק אותם לרחוב". ח"כ זהבה גלאון (מרצ) ציינה כי "לבנק הפועלים יש הרבה מאוד לקוחות. אני לא רוצה לחשוב מה יקרה אם הוא לא יסכים למתווה המוצע".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הזכיר כי "כולנו בסוף חיים באותה מדינה. מגה מגלגלת מחזור של חמישה מיליארד ש"ח וקריסתה תפגע בתשתית הקמעונאות בישראל. כשם שהעובדים נרתמו, כולם צריכים להירתם".

מנכ"ל מגה, רביב ברוקמאייר שהשתתף בדיון הוועדה הבהיר "אנחנו אופטימיים היום יותר מאשר לפני שבוע, אך יש לפנינו עוד דרך ארוכה עד שנגיע לאיזון תפעולי. לשאלת יו"ר הוועדה אלאלוף, הבהיר ברוקמאייר כי הקיצוץ בשכר העובדים יהיה לחמש שנים לפחות.

ח"כ טלי פלוסקוב מ'כולנו' העירה כי "מגה היתה יותר יקרה מאחרים, וזה לא עזר לה, אז ראשיה צריכים לחשוב מחדש". ברוקמאייר ענה כי "דווקא ההנחות הגדולות הן שגררו אותנו להפסדים גדולים".

יוסי פישמן, בעל מפעל המספק מוצרים למגה, אמר בדיון "תוהים למה מגה מוכרת יותר יקר, ואני שואל: מה רציתם, שיהיה לנו שוק של עבדים? התחרות אינה הוגנת. כולם רק רוצים לשחוט את מגה. אנחנו צריכים להיות עבדים רק כדי שרמי לוי ידליק משואה?".

שמעון יוסף, עובד מגה, אמר בדמעות כי "לא ייתכן שנלך הביתה וילדינו יישנו בחרדות. אנחנו לא יקרנים. אנחנו כבשת הרש".