אייכלר: ביטוח לאומי נהפך למס אגרסיבי

ח"כ אייכלר דרש מהביטוח הלאומי לפרסם את מבצעי הגבייה, ולהבהיר לאנשים מה הם חייבים לשלם בזמן אמת כדי שלא יצברו חובות.

חזקי ברוך , כ"ז בתמוז תשע"ה

הקלות בביטוח הלאומי
הקלות בביטוח הלאומי
פלאש 90

הוועדה לפניות הציבור בראשות ח"כ ישראל אייכלר דנה היום (שלישי) בפניות של אזרחים שמצאו את עצמם בחובות גדולים לביטוח הלאומי, מבלי שכלל היו מודעים לחוב, מאחר שבמשך שנים לא קיבלו דרישות תשלום.

מדובר בכ-300 אלף אזרחים אשר קיבלו לאחרונה דרישה לתשלום סכומים גבוהים בצירוף הצמדה וריבית.

הפונים טענו כי אין להם שום מידע בנוגע למשלוח ההתראות ולביצוע העיקולים. לטענתם, הביטוח הלאומי לא מודיע לחייבים כי למרות שאינם מרוויחים פרוטה הם חייבים לשלם מס ביטוח לאומי.

"מדובר פה דווקא באוכלוסייה חדשה של אנשים שלא עובדים. חוסר הידיעה ואי משלוח פנקסי תשלום, גם מוביל לצבירת ריביות", נטען בועדה.

אחד הפונים אמר: "פתאום גיליתי שאני חייב לביטוח לאומי 13 אלף שקלים על שמונה שנים אחורה. זהו סכום אסטרונומי מבחינתי. אם היו מודיעים לי מראש הבעיה הייתה נפתרת. אי אפשר לבוא ולגבות שמונה שנים אחורה על חוב שלא ידעתי בכלל שיש לי.. אם הייתי מודע לכך יכולתי לעשות כל מיני דברים אבל אף אחד לא טרח ליידע אותי".

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר אמר בדיון כי "בעבר הרחוק חשבנו שהמוסד לביטוח לאומי מבטיח את הביטחון הסוציאלי של האזרחים אבל הוא הפך למס אגרסיבי שהשלטון גובה מהאזרחים. כשהאזרח זקוק לסיוע, הנשמה יוצאת עד שמקבלים את הזכאות המגיע כחוק".

"המוסד לביטוח לאומי הפך לשלוחת מס של משרד האוצר. זה כבר מזמן לא מפעל חסד. בסעיפים מסוימים כמו קצבאות הילדים הוא הפך למצבור לאוצר. לא יכול להיות שאדם שאין לו הכנסה ישלם מס", הוסיף אייכלר.

ח"כ אוסמה סעדי ציין בדיון כי המוסד לביטוח לאומי נזעק לגבות כעת בעקבות החוק שקבע התיישנות על חובות, "ברור שלאחר חקיקת החוק של מועד ההתיישנות, המוסד לביטוח לאומי נזעק ומתחיל לנסות לגבות לפני ההתיישנות".

יגאל ברזני, סמנכ"ל ביטוח גביה וחקירות, הסביר בועדה "אברכים משלמים 124, מתוכם 103 ש"ח זה ביטוח בריאות. כלומר 21 שקלים הולכים לביטוח לאומי שמוקצים בעיקר לסיעוד לנכות לתאונות אישיות שלהם זכאים גם אברכים".

ברזני בישר לחברי הוועדה על שינוי משמעותי בתחום, "התחלנו במבצע ב- 22 ליוני. הגדלנו את אפשרות הפריסה של החוב ל- 48 תשלומים, ומיד כשמשלמים את הקרן מתבטלים כל חובות הקנס וההצמדה. אם צריך, מנהל הסניף יכול לאשר גם יותר תשלומים. מי שבוחר לבקש בפקס שהחוב יקוזז מקצבאות הילדים, בקשתו תכובד. יש מגוון אפשרויות לתשלום, בכרטיס אשראי, בהוראת קבע או בקיזוז. ברובם בכלל לא צריך לבוא למוסד. יש קבלת קהל גם אחרי הצהריים, והמוקד הארצי הטלפוני עובד עד 20:00 בערב".

יו"ר הוועדה ח"כ הרב אייכלר סיכם את הדיון ואמר: "אנחנו מבקשים לפרסם שיש מבצע על פריסת התשלומים וביטול הקנסות. אני דורש שזה יהיה דבר פשוט להבין מה צריך לשלם. כל שנה יקבל כל נישום את יתרות חובו כולל פנקס תשלומים ולא יבואו אחת לכמה שנים, להטיל חוב כבד על אנשים שאין להם הכנסה".