אלמגור: לא להפוך את השב"כ לשק חבטות

יו"ר ארגון נפגעי הטרור מאמין לשב"כ שקבע כי המניע לרצח בר קפרא הוא פלילי, אך קורא לשנות את הפרמטרים שקובעים מהו רקע לאומני.

עוזי ברוך , כ"ט בתמוז תשע"ה

דוד בר קפרא הי"ד
דוד בר קפרא הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

יו"ר ארגון נפגעי הטרור "אלמגור", מאיר אינדור, קורא שלא להפוך את שירות הביטחון הכללי ל"שק חבטות", כלשונו, על רקע קביעת השב"כ ולפי דוד בר קפרא הי"ד נרצח על רקע פלילי.

ראוי להתייחס להודעת השב"כ באמון כשהם מסיקים על מעשה רצח שאינו תוצאה של טרור", אומר אינדור בתגובה לטענת עורכי הדין של משפחת בר קפרא נגד המערכת הביטחונית.

לדבריו, לשב"כ אין מניע להסתיר מקרי טרור. "​להיפך, ​ה-DNA של השב"כ הוא למצוא קבוצות ואנשי טרור. בעשרות השנים שבהם אנו עוסקים בנפגעי הטרור, נתקלנו במקרים של ספק ומערכת הבדיקה של השב"כ התגלתה כמהימנה", העיד.

יו"ר ארגון ''אלמגור'' אומר כי אנשי השב"כ מבצעים מעקבים בשטח, מרדפים וחקירות, ועל כן יהיה זה עוול להאשים אותם בניסיונות לטייח רצח לאומני.

"אם בסוף הדרך ה​שב"כ הגיע למסקנה שזה לא ממניעי טרור ראוי להאמין להם כשם שאנו מקבלים את מסקנותיהם בכיוון ההפו​ך. צריך להאמין להם גם במקרה הזה שמדובר ברצח על רקע פלילי", מדגיש אינדור. 

תיעוד: כך נלכדו רוצחי דוד בר קפרא הי"ד

לצד הגנה על השב"כ, אינדור קורא לבחון שינוי של הפרמטרים המגדירים מעשי טרור. "מעשה טרור מוגדר היום כמעשה שנעשה על מנת לרצוח יהודים. יש לבחון האם מעשי רצח שנעשו ממניעים פליליים כשברקע שנאה ליהודים צריכים להיכלל בהגדרת מעשה טרור, האם השילוב בין מעשה פלילי לשנאה שהופכת את היד להיות קלה על ה​גרזן ​ואת האצבע קלה על ההדק הוא מעשה טרור​".

"אנחנו ממליצים להקים ועדה מיוחדת במשרד הביטחון שתינתן לה סמכות להחליט על חריגים כאלו בחיוב, גם לפנים משורת הדין", הוסיף אינדור. "אלמגור טיפל בעבר בכמה מקרים כאלו ובחלק מהם שוכנעה המערכת להכיר בהם לפני משורת הדין כמקרי טרור".

​"אנו ממליצים להכיר בחלל הנוכחי כחלל טרור על רקע הנסיבות המיוחדות שגם השב"כ מציין אותן - הרקע הפח"עי של הרוצחים ואווירת השנאה וההסתה הקיימת כיום", דברי יו"ר ''אלמגור''.