פיילוט בגולן: תותים - גם בקיץ

האקלים הייחודי של צפון רמת הגולן מאפשר פיילוט הבוחן אפשרות לגידול תות שדה גם בקיץ. וזו רק ההתחלה. זני חורף נוספים על הכוונת.

שמעון כהן , ג' באב תשע"ה

חלקה ניסיונית של גידול תותים בגולן.
חלקה ניסיונית של גידול תותים בגולן.
צילום: תקשורות יעל שביט

תות שדה הינו פרי חורף המטופל ומשווק בישראל בחודשים נובמבר עד מאי.

יוזמה חדשה של מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון וענף החקלאות בקיבוץ מרום גולן, תאפשר גידול תות שדה ברמת הגולן בחודשים יוני עד אוקטובר, ולשווקו בקיץ ובסתיו, מחוץ לעונה הרגילה וכך להאריך את עונת שיווק תות השדה ולהשיג יתרון משמעותי בשוק עבור החקלאות בצפון הגולן.

מטרת עבודת חוקרי מו"פ צפון בגולן ובגליל היא לפתח ולאקלם זנים חדשים בכלל תחומי החקלאות ולהעניק באמצעותם לחקלאים אפשרויות גידול חדשות, שיביאו תשואה וחדשנות לשוק המקומי ולייצוא, מציינים בהתאחדות חקלאי ישראל.

אלקנה בן ישר, מנכ"ל מו"פ צפון אומר, כי גידול תות שדה מצריך שני תנאים, הראשון הוא כמות נמוכה של שעות אור יום והשני טמפרטורות שאינן גבוהות, לכן התות גדל בעיקר בחודשי החורף. "בצפון רמת הגולן אקלים ייחודי של קיץ קריר באופן יחסי, בתנאים אלו אפשר לגדל מיני ירקות וגידולים חקלאיים מחוץ לעונתם המקובלת בישראל ובאיכויות טובות. לאחר כמה שנים של ניסויים מצומצמים ומוצלחים לגידול תות שדה ברמת הגולן, הגענו לשלב בו אנו מפתחים את הענף בצפון הגולן במטרה להגיע להיקף מסחרי".

"כעת נבחנים שני זנים חדשים של תותי שדה המיועדים לגידול בצפון רמת הגולן אשר אינם רגישים לאור יום, דבר שהיווה בעיה בגידול זה בקיץ בזנים המוכרים. הניסיונות הראשונים בגידול הפיקו תותים איכותיים מתוקים וטעימים והוכיחו כי קיים פוטנציאל גדול לענף גידול זה. לאור ההצלחה נשתלה חלקת פיילוט של תותים על שטח שני דונם במרום גולן, שמחולקת לשני סוגי קרקע - אדמה טבעית ומצע טוף מנותק מהאדמה, שמניבה תות שדה איכותי. הכוונה היא שבתוך סדר גודל של שנתיים, ישתלו חלקות מסחריות של תותים בצפון רמת הגולן בחודשי הקיץ" אומר בן ישר.

גבי קוניאל, מרכז חקלאות מרום גולן אומר, כי האקלים הייחודי ברמת הגולן מאפשר יצירתיות רבה וגידול של תוצרת חקלאית מיוחדת שאי אפשר לגדל בשום מקום אחר בארץ, דבר זה מעניק לחקלאי הגולן אפשרות ליתרון בשוק במוצרים מסוימים וכן מסייע בגיוס כח אדם צעיר ואיכותי, המחפש חדשנות וקידמה, לענף החקלאות בפריפריה הצפונית הרחוקה. "החקלאות הישראלית היא שם דבר בעולם כולו, אך השטח מראה כי יש מחסור בדור המשך שירש את מקומם של החקלאים הוותיקים. החבר'ה הצעירים מחפשים אתגר חדש שהוא מעבר לחקלאות המסורתית. הגידולים החדשים, ממשקי הגידול המתקדמים, תכניות ההדברה הביולוגית הידידותיות לסביבה ומחקר בלתי פוסק הם תמריץ למשיכת כח אדם איכותי שיהיה את הדור הבא של החקלאות בפריפריה הצפונית ובישראל בכלל" אומר קוניאל.

עוד מוסיף קוניאל ואומר כי תות השדה בגולן בעונת הקיץ הוא רק גידול קיץ אחד מיני רבים אשר נמצאים כעת בבדיקת היתכנות לשיווק לשוק המקומי. "בנוסף לתוצאות המצוינות בגידול התותים, אנו רואים גם הצלחה רבה בגידולי חורף אופייניים נוספים אותם אנו מנסים לגדל דווקא בעונת הקיץ ברמת הגולן, ביניהם: אפונת חורף, חסה הולנדית, תרד, קייל, חסה ערבית, טבק רפואי, כרוב ניצנים ועוד. התוצאות טובות מאוד ואנו מקווים כי בתוך שנה-שנתיים כל עם ישראל יוכל ליהנות מתוצרת חורף חקלאית איכותית, בריאה וטעימה גם בחודשי הקיץ" אומר קוניאל.