דיון חירום: הרבנים יורו לשבור את הכלים?

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל צפויה להתכנס לדיון בבני ברק. על הפרק: משבר התקציב מול האוצר והמתיחות עם סיעת 'דגל התורה'.

חיים לב , ד' באב תשע"ה

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מועצת גדולי התורה של הפלג החסידי - אגודת ישראל - צפויה להתכנס אחר הצהריים (שני) בבניין אגודת ישראל בבני ברק, לדיון שהוגדר 'דיון חירום'.

במרכז הדיונים צפוי לעמוד משבר התקציב השורר לפי שעה בין שר האוצר ונתניהו לסיעות החרדיות. בעוד שר האוצר מבקש לכרסם בהסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין הליכוד לסיעות החרדיות ולא לעמוד בדרישה לתקן את הקיצוץ בקצבאות הילדים ובתקציבי הישיבות, בסיעות החרדיות שוררת תמימות באשר להיצמדות לנוסח ההסכם.

בין האדמו"רים הצפויים ליטול חלק האדמו"ר מגור, האדמו"ר מבעלז, האדמו"ר מויז'ניץ, האדמו"ר מסדיגורא ואדמו"רים נוספים הנמנים על הפלג האגודאי.

במהלך הדיון צפויים חברי הכנסת לסקור את השתלשלות המגעים עם ראש הממשלה ושר האוצר ולקבל את הכוונת גדולי ישראל האם יש מקום להיענות לשינויים בהסכמים או שמא יש לחדד את הוויכוח עד לכדי 'שבירת כלים' שמשמעותה: זעזוע הקואליציה.

נושא נוסף שצפוי לידון בכינוס, הוא המשבר מול העמיתה החרדית ביהדות התורה - דגל התורה הליטאית. במוקד הוויכוח: זהות הנציג שימונה מטעם הקואליציה בוועדה למינוי דיינים, וויכוח שגרם לחילוקי דעות סביב החוק הנורווגי והכנסת יעקב אשר לקואליציה. ההערכה היא שגדולי ישראל יחוו דעתם גם בעניין הזה.