אזוק לכיסא, איומים וחקירות בשבת

עורך דינו של אחד החשודים בהצתת הכנסייה בצפון טוען כי השב"כ מפעיל על הנחקרים לחצים קשים. "חוקרים אותו בצורה ברוטאלית ואלימה".

עוזי ברוך , ד' באב תשע"ה

הכתובת על הכנסייה שהוצתה
הכתובת על הכנסייה שהוצתה
צילום: רויטרס

כבר למעלה משבוע עצורים מספר נערים בחשד למעורבות בהצתת כנסיית הלחם והדגים באזור הכנרת, ורק היום (שני) הותר לעורכי הדין יובל זמר ואהרון רוזה לפגוש חלק מהעצורים בתיק.

לעורכי הדין התברר כי העצורים עברו התעללות בידי חוקרי השב"כ, אשר הפעילו נגדם מסכת איומים, השפלות וצעקות, ואף חקרו אותם בשבת, כל זאת כשהם מוחזקים במתקן של השב"כ ובתאי צינוק ללא תנאים מינימאליים.

עו"ד זמר טען כי מרשו, קטין כבן 16, נחקר בצורה "ברוטאלית ביותר" ובמשך חמישה ימים נמנע ממנו לפגוש עורך דין. בדיון בעניינו נחשף כי בתוך שלושה ימים הספיקו החוקרים לחקור אותו שמונה חקירות, שלוש מהן במשטרה וחמש נוספות בשב"כ.

"במשך שעות ארוכות הוא נחקר כאשר הוא אזוק בידיו לכיסא, תוך שמספר חוקרים צועקים ומאיימים עליו. כמו כן, חרף היותו אדם דתי, נחקר פעמיים במהלך השבת ללא כל הצדקה חקירתית".

עו"ד זמר אומר כי "פעולות אלו שנועדו לשבור את רוחו לא צלחו, ועצם השימוש בהן מלמד על המצוקה בה נמצא צוות החקירה ביודעו כי הוא מחזיק בחשודים שאין להם כל קשר לאירוע".

תגובת השב"כ: "בתאריך 18/6 בוצע פיגוע הצתה חמור בכנסיית "הלחם והדגים" אשר בטבחה. במסגרת חקירת הפיגוע, נעצרו חברי ההתארגנות החשודה בביצוע הפיגוע אשר נחקרים כעת בשב"כ, בשיתוף משטרת ישראל.

חקירתם של החשודים מנוהלת בכפוף להוראות החוק ובהתאם לצרכי החקירה. הטענות בדבר כביכול "התעללות בחקירה" משוללות כל יסוד. מעצרם של החשודים מוארך מעת לעת וזאת תחת ביקורת שיפוטית בערכאות השונות, לרבות ביהמ"ש העליון. על יתר פרטי החקירה הוטל צו איסור פרסום ע"י בימ"ש השלום בנצרת והינו בתוקף עד ליום 1/8/15".