"ישראל היא יעד מרכזי לתקיפות סייבר"

ועדת המדע והטכנולוגיה דנה היערכות ישראל למתקפת סייבר. ראש מטה הסייבר הלאומי הבהיר: "מדובר באיומים גם על חברות וסקטורים פרטיים".

חזקי ברוך , ד' באב תשע"ה

סייבר צה"ל תקשוב מחשבים
סייבר צה"ל תקשוב מחשבים
צילום אילוסטרציה: דובר צה''ל

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת בראשות ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) קיימה הבוקר דיון בנוגע להיערכות ישראל למתקפת סייבר וחשיבות הגנה על תשתיות מרכזיות.

בישיבה השתתפו בין היתר חברי כנסת, ראש מטה הסייבר הלאומי ד"ר אביתר מתניה, מהנדסי תוכנה ומומחים לאבטחת מידע.

בפתח הישיבה ציין יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב, כי האיומים הם לא רק ביטחוניים, אלא גם על תשתיות וגופים פרטיים, "ישראל נחשבת לאחד היעדים המרכזיים לפצחנים ופעילי טרור", אמר.

ראש מטה הסייבר הלאומי, ד"ר אביתר מתניה, ציין כי ישראל עומדת לחתום בקרוב על 'אמנת בודפשט' שהיא האמנה הבינלאומית הראשונה המטפלת בנושא. "בכל פעם שיש עימות כזה או אחר – למשל מבצע 'צוק איתן' – ראינו עלייה במספר מתקפות הסייבר. אנחנו מותקפים הרבה יותר ממדינות אחרות בעולם ומספר התקיפות רק יתגבר בשנים הבאות. מדובר לא רק באיומים על גופים רשמיים ותשתיות חיוניות, אלא גם על חברות וסקטורים פרטיים", הוסיף.

ח"כ יואב קיש וח"כ חיים ילין תהו כיצד מגן מטה הסייבר על המאגר הביומטרי. על כך השיב ד"ר מתניה כי "המאגר הביומטרי מוגן באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, וגם אם הוא ייפרץ, מרבית המידע שבו לא ייחשף". עו"ד אלון בכר, ראש הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע, אמר כי "המאגר מוקף בשכבות הגנה רבות וניתן לומר שהמאגר מוגן ללא חשש".

בתום הישיבה ציין יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב, כי "ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת רואה חשיבות רבה בהגנת סייבר, לא רק על מתקנים חיוניים אלא על כלל המשק עד רמת האזרח הפשוט. אנו מציעים כי רשות הסייבר תפרסם מעת לעת הנחיות לציבור. כמו כן הוועדה מבקשת למנוע מצב של ריבוי גופים העוסקים בתחום. איננו רוצים להגיע ליום דין ורק אז להידרש לשיתוף הפעולה".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il