הרמטכ"ל: צה"ל ילמד את דו"ח לוקר

הרמטכ"ל הציג את תכנית ההתייעלות והדגיש כי הוא רואה חשיבות בשמירה על משרתי הקבע, "יש לנהוג בהם בכבוד הראוי".

עוזי ברוך , ד' באב תשע"ה

גדי אייזנקוט
גדי אייזנקוט
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, כינס היום את סגל הפיקוד הבכיר בצה"ל, להצגת תוכנית העבודה הרב-שנתית "גדעון".

הרמטכ"ל ציין כי התוכנית הוצגה ואושרה על-ידי שר הביטחון, רב-אלוף (מיל') משה יעלון, ותעבור עתה לשלב התכנון. במקביל תוצג התוכנית בפני הדרג המדיני, כחלק מהערכות צה"ל ומוכנותו לשנים הקרובות.

הרמטכ"ל התייחס לפרסום הצפוי של דו"ח לוקר, וציין כי צה"ל ילמד את הדו"ח והמלצותיו, ובמקביל יציג לדרג המדיני את תוכנית "גדעון", הכוללת בתוכה את ההצעה למודל הקבע ופנסיה החדש שיספק מענה הולם למשרתי הקבע".

עוד אמר כי הוא רואה חשיבות בשמירה על משרתי הקבע וזכויותיהם, "יש לנהוג בהם בכבוד הראוי לציבור המשרת את המדינה. פגיעה במשרתים פוגעת בצה"ל מלעמוד בייעודו, ופוגעת באמון הציבור בצה"ל שלא לצורך. הניסיון ליצור דה-לגיטימציה למשרתי צה"ל מהווה איום מהותי על היכולת להשאיר בצה"ל משרתים מקצועיים, מחויבים וגאים".

בנוסף, ציין כי "התוכנית הרב-שנתית מהווה הזדמנות גדולה אך בעלת סיכונים. מטרת התר"ש היא להביא את צה"ל למצב בו הוא יכול לנצח אויבים עם האנשים הטובים ביותר שלנו, ויכולות מתקדמות. אנו נוביל את השינויים וההתאמות באומץ ובאחריות גדולה ולפני שנסגור מערכים שנמצאים בליבת העשייה ונסגור מערכים שנמצאים במעטפת. אני ער לשיח ולרצון לקבלת ביטחון בפחות כסף, אבל לא צריך לפגוע במי שקשרו את חייהם בביטחון המדינה. הנחות העבודה שלנו לתר"ש הקרובה הן שנידרש להפעיל את כוחו של צה"ל, אבל לצד זו מטרתנו היא להגדיל את חלון הנורמליות ולשמור על יציבות במדינת ישראל".

התוכנית, בסימן שלוביות בין-זרועית ודינמיות, תוציא לפועל שורה ארוכה של פעולות המשלבות קידמה מבצעית, מודיעינית וטכנולוגית, המותאמות לאיום ולתרחישי הייחוס ולמוכנות הנדרשת מצה"ל, לצד המשך קיצוץ והתייעלות במשאבים ובכוח האדם, בקבע ובמילואים.

התוכנית תיישם בפועל שינויים מבניים בדגש על איחוד מטות ומשימות משיקות, תמשיך במגמת קיצוץ במספר משרתי הקבע, תשנה תמהילי כוח אדם וכן תביא לקיצוץ ולסגירת מסגרות שירות ומשימות.

הכנס נפתח בהערכת המודיעין השנתית ואחריה הציגו ראשי הצוותים, שמונו על-ידי ראש המטה הכללי להובלת עבודות המטה, כל עיקרי עבודותיהם ותוצריהם.

ראש אגף התכנון, אלוף נמרוד שפר, שמסיים היום את תפקידו ופורש לאחר 36 שנות שירות מצה"ל, הציג את שלבי עיצוב התוכנית. ראש אגף המבצעים, אלוף ניצן אלון, הציג את אסטרטגיית צה"ל שגובשה על-ידי קודמו, אלוף יואב הר-אבן.

ראש אגף כוח האדם, אלוף חגי טופולנסקי, הציג את אסטרטגיית כוח האדם שתלווה את צה"ל בשנים הקרובות, לרבות מודל שירות הקבע החדש.