"במדינת ישראל לא יהיו נכי צה"ל סוג ב'"

בארגון נכי צה"ל דורשים מהמדינה לעמוד בהתחייבויות שנקבעו בהסכם בשנת 2013, למרות מסקנות ועדת לוקר.

קובי פינקלר , ה' באב תשע"ה

נכי צה"ל מפגינים. ארכיון
נכי צה"ל מפגינים. ארכיון
צילום: פלאש 90

בארגון נכי צה"ל מבהירים הבוקר (שלישי) כי על משרדי ראש הממשלה והביטחון לכבד את ההסכם שנחתם עמם בשנת 2013 בנושא ההכרה בנכי צה"ל וזכויותיהם.

בארגון ראו צורך בהעלאת הנושא, על רקע הפרסום הצפוי של המלצות ועדת לוקר לבחינת תקציב הביטחון, הכוללת, בין היתר, אימוץ דו"ח ועדת גורן בנושא שינוי אמות המידה והקריטריונים לקביעת הזכאות לנכי צה"ל,

בארגון מזכירים כי לפי ההסכם ההכרעה הערכית בשאלה מי יהיה נכה צה"ל תישאר בידי המחוקק, אך כל מי שיוכר בעתיד, יקבל את אותם זכויות כמו חבריו שהוכרו טרם השינוי.

"לא יתכן שחייל חובה שיוכר כנכה צה"ל בשנת 2016 יקבל רק חלק מהזכאויות שמקבל חברו שהוכר חמש שנים קודם באותן נסיבות", הבהיר יו"ר הארגון, חיים בר. בתוך כך, נפגשו ראשי ארגון נכי צה"ל עם הנהלת "צוות", לקביעת דרכי פעולה משותפים לעתיד.

בארגון נכי צה"ל ערכו בימים האחרונים דיון בראשות היו"ר, חיים בר, המנכ"ל, תא"ל (מיל') חיים רונן וגורמים מקצועיים במטה הארגון, לשם היערכות למסקנות הועדה לבחינת תקציב הביטחון, בראשה עמד מזכירו הצבאי לשעבר של רה"מ, אלוף (מיל') יוחנן לוקר, על אופי ההכרה בנכי צה"ל, קריטריונים וזכאויות שיחולו בעתיד.

"בפני כל העוסקים במלאכה", הבהיר בר, "מונח ההסכם שנחתם בתחילת 2013, בין מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הביטחון ועל דעת משרד האוצר לבין הארגון. אנו מצפים כי הסכם זה יכובד ככתבו וכלשונו בעת קבלת ההחלטות".

מכתב ברוח זו שיגר באחרונה בר לראש הממשלה, בנימין נתניהו לשרי האוצר והביטחון, זאת לאור הפרסומים כי ועדת לוקר עשויה למעשה להמליץ על שינויים בקריטריונים להכרה בנכי צה"ל על בסיס עבודת ועדת גורן. לפיכך, בכל החלטה שתתקבל על ידי הממשלה, יש לקחת בחשבון את ההסכם עם הארגון נכי צה"ל.

על פי ההסכם, אשר כאמור עסק בהמלצות ועדת גורן, נקבע בין הצדדים כי ארגון נכי צה"ל מכיר בכך שההחלטה באשר לקביעת הקריטריונים להכרה בנכי צה"ל היא של הממשלה וכנסת ישראל. "זה החלטה ערכית ממעלה ראשונה", ציין בר בדיון, "יש לדון בה בכובד ראש ואני סמוך ובטוח כי הכנסת והממשלה יעשו זאת. ארגון נכי צה"ל יכבד את ההסכם שנחתם ככל שהוא יכובד על ידי הממשלה והכנסת", ציין בר בדיון.

לדבריו, "אנו עומדים בתוקף, כפי שנקבע בהסכם, שלא יהיו נכי צה"ל דור א' ודור ב'. מדינת ישראל חתמה הסכם בלתי כתוב עם החיילים אשר מתגייסים לצבא והסכם צריך לכבד. מי שכבר שהוחלט כי יוכר כנכה צה"ל, חייב לקבל את אותו סל שיקום, זכויות וטיפול של חברו אשר הוכר לפני מספר שנים באותם סעיפי ליקוי ודרגת נכות".

עוד נקבע בדיון כי הארגון יעמוד בתוקף על קיום יתר סעיפי ההסכם: בין היתר, דרש הארגון כי עם פטירתם של נכי צה"ל בדרגת 50% ומעלה אשר נפגעו בפעילות מבצעית, יוכרו אלמנותיהם באופן שיקבלו תגמולים מהמדינה. "מדובר בכמה עשרות אלמנות אשר כל חייהם סעדו את בעליהן, היו לצדם שנים רבות, שגרת חייהם הפכה מורכבת ומפרכת. לא יתכן שברגע שיישארו בגפן, המדינה תפנה אליהן את גבה ותתנער מהן", ציין בר.

עוד סוכם, כי יתאפשר לנכי צה"ל אשר יוכרו בדרגת נכות 20%-29%, לקבלת מענק חד פעמי או לחילופין ויתור על המענק וקבלת כלל הזכאויות במסגרת אגף שיקום נכים

בר הדגיש כי ארגון נכי צה"ל רואה עצמו מחויב לכיבוד הסכמים שחתם ומצפה כי כל הגופים המדינה ינהגן אף הם באופן הזה. "לא מספיק לדבר על החוב הערכי והמוסרי כלפי נכי צה"ל, אלא יש גם לפרוע אותו. אם חלילה נתרשם שמילים לחוד ומעשים לחוד, אנו נפעל בכל דרך על מנת להגן על זכויות נכי צה"ל".

בתוך כך, באחרונה נערכה פגישה במטה הארגון בתל אביב בין הנהלת ארגון נכי צה"ל לראשי "צוות", ארגון גמלאי משרתי הקבע. בפגישה נבחנה האפשרות לפעול במשותף בעתיד, על מנת לשמר ולשפר את זכויות קבוצות האוכלוסייה המיוצגות על יד שני הארגונים.