מורים מהעולם נחשפים להסתה הפלשתינית

בכנס מורים בינלאומי צפויות הצבעות נגד ישראל. ארגון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' מציג בכינוס איך באמת נראה החינוך הפלשתיני.

שמעון כהן , ו' באב תשע"ה

איתמר מרכוס
איתמר מרכוס
דוד הוכברגר

מכון "מבט לתקשורת פלשתינית" הכין דו"ח מקיף על החינוך ברשות הפלשתינית.

הדו"ח כולל פרקים בנושא שמות בתי ספר (עשרות בתי ספר פלשתינים נקראים על שמות מחבלים), פעילות בבתי ספר (כגון ביקורים בבתי אסירים), הצהרות ופעולות של מחנכים (בין היתר, הצגת רוצחים בתור דמויות לחיקוי והבטחת עולם ללא ישראל), ספרי לימוד וחינוך בלתי-פורמלי (קטעי דקלום של ילדים בתוכניות טלוויזיה לילדים, כגון: היהודים הם קופים וחזירים, תל אביב היא "פלשתין הכבושה") ופרק הכולל דוגמאות בהן היטלר זוכה לכבוד.

הדו"ח הוכן על מנת שיוצג בכינוס העולמי השביעי של ארגוני מורים מכל העולם, שנערך על ידי הארגון הבינלאומי לחינוך (EI), שהוא הארגון הבינלאומי של ארגוני המורים.

מכון "מבט לתקשורת פלשתינית" הוזמן לכינוס, הנערך השבוע בקנדה, על ידי ארגון המורים בבתי ספר העל-יסודיים. זאת לאחר שנודע לארגון כי הכינוס, שבו משתתפים כ-2000 מורים ומחנכים מכל העולם, עומד לערוך הצבעה על מספר הצעות החלטה אנטי-ישראליות, הכוללות קריאות להחרמת ישראל ולתמיכה ב- BDS.

מכון "מבט לתקשורת פלשתינית" הכין את הדו"ח המדובר המוכיח כי שנאה, אנטישמיות והאדרת רוצחים הנם יסודות קבועים בחינוך של הרש"פ, ומראה כי לרש"פ יש תפקיד מרכזי בחתירה תחת השלום.

במכון מציינים כי כאשר חברת הסנאט האמריקני הילרי קלינטון השתתפה בהצגת דו"ח "מבט לתקשורת פלשתינית" על ספרי לימוד של הרש"פ ב-2007, היא אמרה שחינוך הרש"פ "מרעיל מן היסוד את מוחותיהם של ילדים אלה," והגדירה מספר היבטים בחינוך של הרש"פ כ"התעללות בילדים." הדו"ח הנוכחי ממחיש כי מאז לא השתנה דבר: הרש"פ עדיין עוסקת בהרעלת מוחות ילדיה.

הדו"ח תחת הכותרת "חינוך ברשות הפלשתינית - מתכון לשנאה וטרור" מצביע על המכשולים היסודיים העומדים כיום בפני השלום, ומסביר מדוע לא יושג שלום בדור הבא, אלא אם הרש"פ תשנה מידית את תהליכי החינוך שלה באופן יסודי.

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק, ראשי 'מבט' ומנסחי הדו"ח מציגים קטעים מתוך ההקדמה לדו"ח הנפתח בציטוט מדבריו של נלסון מנדלה:

"איש אינו נולד כשהוא שונא אדם אחר בגלל גוון עורו, מוצאו, או דתו. אנשים לומדים לשנוא, ואם ניתן ללמדם זאת, ניתן ללמדם לאהוב, כי האהבה טבעית יותר ללב אדם מאשר ניגודה". [נלסון מנדלה, ארוכה הדרך לחירות, אוטוביוגרפיה, (1994)]

השלום מתחיל בחינוך. מכון "מבט לתקשורת פלשתינית" ערך מחקר בנושא החינוך ברש"פ על מנת לקבוע באיזו מידה המסגרות הנשלטות או נתמכות על ידי הרש"פ מקדמות את השלום. דו"ח מיוחד זה סוקר שמות של בתי ספר פלשתיניים ופעילויות בית ספריות, ובוחן הצהרות של אנשי חינוך וגורמים במשרד החינוך הפלשתיני. בנוסף, הדו"ח מספק הערכה לגבי האופנים שבהם ספרי הלימוד של הרש"פ, הטלוויזיה הפלשתינית החינוכית וכתב-עת לילדים הנתמך על ידי הרש"פ - מקדמים או מעכבים את בוא השלום.

למרבה האסון, הרש"פ בהנהגת מחמוד עבאס עושה בדיוק את הדבר שנלסון מנדלה הזהיר מפניו: היא מלמדת את ילדיה לשנוא. הרשות הפלשתינית ותנועת פת"ח הדומיננטית, שגם היא בהנהגת עבאס, מלמדות את הילדים הפלשתינים, דרך אמצעי התקשורת הרשמיים שלהן, כי היהודים והישראלים הם רשעים מטבע בריאתם, ולכן הלחימה נגדם נחשבת למעשה גבורה ואף לרצון אללה. מחבלים שרצחו עשרות אזרחים ישראליים מוצגים כגיבורים לאומיים וכשהידים שנהרגו "למען אללה".

בין מסרי השנאה הנפוצים של הרש"פ:

לישראל אין זכות קיום

ישראל תיעלם ובמקומה תהיה "פלשתין"

אלימות - "התנגדות חמושה" - היא חלק לגיטימי במאבק נגד ישראל

מוטל על המוסלמים לנהל מלחמת דת נצחית נגד ישראל

רוצחי ישראלים הם גיבורים ודמויות לחיקוי

מות שהידים למען אללה הוא הכבוד הגדול ביותר

 בשנים האחרונות ילדים דקלמו שירים בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ שכללו את המסרים הבאים:

היהודים הם "קופים וחזירים"

היהודים הם "אויבי אללה"

היהודים הם "הרעים ביותר מבין הבריות"

ציון היא "שטן עם זנב"

כאשר ילדים חוזרים על מסרי השנאה האלה, מגישי תכניות הילדים אינם מתקנים אותם, אלא הם מבליטים את דבריהם ואפילו מוחאים להם כפיים. כאשר ילד אמר לכתב חדשות בטלוויזיית הרש"פ כי הוא למד בבית הספר "להילחם נגד היהודים ולהרוג אותם", דבריו שודרו במהדורת חדשות הערב של הטלוויזיה הפלשתינית, ללא אף הערה או הסתייגות.

היטלר זכה לכבוד בחלק מבתי הספר ובכתב עת חינוכי לילדים הממומן על ידי הרש"פ, ועשרות בתי ספר ברש"פ נקראו על שם מחבלים שרצחו אזרחים. אחד מבתי הספר הפלשתינים נקרא על שמו של איש ששיתף פעולה עם הנאצים, פושע מלחמה האחראי למותם של אלפי אזרחים.

בנוסף, בזמן שהשנאה הזו נשתלת במוחותיהם של ילדים פלשתיניים, הרש"פ אוסרת על קיום קשרים לבניית שלום בין צעירים ישראליים ופלשתיניים. קשרים בין-אישיים כאלה בין צעירים נתקלים בגינוי והם מכונים בשם הגנאי "נורמליזציה" עם ישראל. ראש הרשות לספורט וענייני נוער ברש"פ אף גינה אירוע מוצלח לבניית השלום, וכינה אותו "פשע נגד האנושות."

למרבה האסון, ילדים פלשתיניים חשופים למסרים הללו, לא על ידי חמאס או ארגונים קיצוניים, אלא דרך מקורות רשמיים של הרש"פ. דו"ח זה מתעד את עולם השנאה הזה המתוזמר על ידי הרש"פ באמצעות מסגרות החינוך הנמצאות בשליטתה.

תקוותם של המחברים היא כי דו"ח זה יעורר דיון וחשבון נפש מצד הרש"פ, אשר תוביל לשינוי המגמה וליצירת מסגרות חינוכיות שיקדמו את השלום.