צעדת ליל תשעה באב - השנה ללא מגבלות המשטרה

גם השנה, כבכל 20 השנים האחרונות, יתכנסו אלפי צועדים לצעדת ליל תשעה באב של תנועת 'נשים בירוק'. השנה ללא מגבלות מצידה של המשטרה.

שמעון כהן , ו' באב תשע"ה

ממראות הצעדה בשנה שעברה
ממראות הצעדה בשנה שעברה
גרשון אלינסון

בהשתתפות סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', פרופ' אריה אלדד, הרב יוסף מנדלביץ' ואריה קליין, תקיים תנועת 'נשים בירוק' גם השנה את מסורת צעדת ליל תשעה באב סביב חומות העיר העתיקה.

הצעדה תתקיים זו השנה ה-21 וגם היא תחל בגן העצמאות שבלב ירושלים, לשם יתכנסו במוצאי השבת הקרובה מאות צועדים מרחבי הארץ לקריאת מגילת איכה ברוב עם. מיד לאחר מכן תחל הצעדה עצמה דרך השער החדש, שער שכם, שער הפרחים ושער האריות, שם יתכנסו הצועדים לעצרת בה יינשאו נאומיהם של האישים שילוו את הצעדה.

ראשי 'נשים בירוק', יהודית קצובר ונדיה מטר, מציינות כי שלא כבשנים קודמות השנה לא הטילה המשטרה מגבלות כלשהן על הצעדה. כזכור, בעבר ניסו גורמים במשטרת ירושלים להסית את תוואי מסלול הצעדה מאתרים שהוגדרו כמוקדי חיכוך עם האוכלוסייה המוסלמית או אף להביא לביטולה המוחלט של הצעדה. בסופו של יום הסתיימו, כזכור, הצעדות כולן ללא עימות כלשהו. השנה, כאמור, נמנעה המשטרה מניסיונות אלו וב'נשים בירוק' מברכים על כך ורואים בכך עדות לכוחה של מסורת ההמונים להוביל לשינויים גם בתודעת צמרת המשטרה.

לזאת מוסיפות קצובר ומטר ואומרות כי דווקא בתקופה בה ניסו גורמים מוסלמים קיצוניים להלהיט את הרוחות ולהיאבק בנוכחות היהודית במזרחה של ירושלים, כך גם לבצע פיגועים וניסיונות לפיגועים שהכו בבירה, "דווקא בתקופה זו חשובה הנוכחות היהודית המאסיבית בצעדה זו המבטאת את הכמיהה לריבונות ישראלית מלאה בכל חלקיה של ירושלים, כמו גם בכל חלקי הארץ".

נזכיר כי הצעדה שהחלה לפני 21 שנים עם משתתפים בודדים צברה עם השנים תאוצה ועוצמה, ריכזה אליה אלפי משתתפים מכל רחבי הארץ ואף מהעולם, כמו גם אישי ציבור רבים והפכה למסורת המבטאת גאווה לאומית ושאיפה לריבונות ישראל ותקומתו ולבניין בית המקדש.