שיטת "מחיר למשתכן" החדשה יוצאת לדרך

מכרזי מחיר למשתכן מייצרים תחרות בין הקבלנים על המחיר הזול ביותר לדירה לצרכן הסופי, תוך שמירה על מחיר קרקע נמוך.

ידידיה בן אור , ז' באב תשע"ה

פרוייקט בנייה
פרוייקט בנייה
צילום: פלאש 90

11 מכרזים ראשונים, המתפרסמים בשיטת "מחיר למשתכן" החדשה, ואשר כוללים 3,322 יחידות דיור, יפורסמו בימים הקרובים ע"י משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל.

במסגרת המכרזים ייבנו דירות בקרית מוצקין (כורדני), אופקים, מעלות (שכ' אורנים), דימונה (השחר), מגדל העמק (שריד), מגדל העמק (יפה נוף), חריש, לוד (שכונת אחיסמך), עפולה ובית דגן.

בשיטה זו שונו הקריטריונים לזכאות כך שהזכאים לרכוש את הדירות המוזלות הם זוגות צעירים או רווקים מעל גיל 35 אשר אין דירה בבעלותם.

מכרזי מחיר למשתכן מייצרים תחרות בין הקבלנים על המחיר הזול ביותר לדירה לצרכן הסופי, תוך שמירה על מחיר קרקע נמוך וקבוע מראש. כלומר, היזם או הקבלן הזוכה הם אלה שמציעים את המחיר למ"ר הנמוך ביותר בהתאם למפרט מחייב שנקבע על ידי המדינה.

לפי שיטת המכרזים שהייתה נהוגה עד היום, הקבלן שהציע את המחיר הגבוה ביותר על הקרקע היה הזוכה. כעת, קיבלה הממשלה החלטה על מהפכה בשיטת המכרזים, הזוכה הוא מי שימכור את הדירות במחיר הנמוך ביותר.

יישום ההחלטה צפוי להעניק סיוע לרוכשי דירות בכלל, ובאזורי הפריפריה בפרט, ובכך להביא להקלה במאמצים לרכישת דירה בקרב אוכלוסיות זכאיות. כמו כן, ההחלטה צפויה להביא לגידול בביקוש לרכישת דירות ביישובים בהם הביקוש הינו נמוך באופן יחסי.

שר האוצר, משה כחלון, בירך על התכנית. "התכנית הינה מהפכה של ממש בשיטת המכרזים שהייתה נהוגה עד היום. לדור הצעיר שלנו יש גם זכויות, לא רק חובות. קורת גג היא זכות בסיסית ומחובתנו לספק לו אותה. התכנית תייצר היצע מאסיבי של דירות בהנחות משמעותיות אשר מיועדות אך ורק לצעירים – גם בפריפריה וגם באזורי ביקוש".

שר הבינוי, יואב גלנט, הסביר "מדובר בתכנית טובה וכוללת שאנו צופים שתעשה את העבודה, תאפשר לזוגות צעירים וחסרי דירה להגיע לדירה חדשה במחיר סביר, ובהדרגה תביא להורדת מחירי הדירות. לראשונה, הממשלה מחויבת באופן מלא לתכנית שנותנת פתרון הן לאזורי הביקוש הן לפריפריה ובעיקר בהיקפים נרחבים שיכללו את כלל מכרזי הבנייה ברחבי הארץ".