מתגברים על המחלוקת בכיכר רבין

בני עקיבא והנוער העובד והלומד קיימו יחד פעילות של הידברות ושיח אל תוך הלילה. "עושים את זה דווקא כאן, במקום שמסמל את המחלוקות".

יוני קמפינסקי , י' באב תשע"ה

אוהל ההידברות של תנועות הנוער
אוהל ההידברות של תנועות הנוער
צילום: יוני קמפינסקי

תשעה באב בכיכר רבין: הנוער הישראלי מתאחד

תנועת "בני עקיבא" ותנועת "הנוער העובד והלומד", שיתפו פעולה אמש (מוצאי שבת) באוהל הידברות מרכזי שנפתח לקהל הרחב בכיכר רבין בתל אביב.

מאגני אוהל ההידברות מסבירים כי מעמדו של יום תשעה באב נשחק בשנים האחרונות בציבוריות הישראלית. "אוהל ההידברות מנסה ליצור שיח חדש סביב יום חורבן בתי המקדש ולקרב בין חלקי האוכלוסייה".

הפעילות במקום נמשכה עד אור הבוקר ועמדה בסימן "משבר ותיקון- ציונות 2015". לפני מרתון השיחות ומעגלי השיח, התקיימה במקום קריאת מגילת איכה ציבורית.

במשך השבת שהו באוהל כמאה שמיניסטים מתנועת בני עקיבא וקיימו במקום תפילות וארוחות משותפות. במהלך השבת נפגשו חברי התנועה עם מזכ"ל תנועת ''שלום עכשיו'' יריב אופנהיימר שצעד לאוהל ברגל למפגש מיוחד שתואם מראש.

"בימים אלו בהם אנו מציינים 10 שנים לפינוי הקשה מגוש קטיף וצפון השומרון", אמר מזכ"ל תנועת בני עקיבא דני הירשברג, "אנו מקימים את האוהל הייחודי הזה כדי לתקן ולבנות משהו אחר. תכנית ההתנתקות קרעה וחילקה את העם היושב בארצו לחלקים חלקים ומחובתנו לחבר ולמנוע מצב דומה בעתיד.

"החיבור בין שתי תנועות גדולות מקצוות שונים דווקא בליל חורבן בית המקדש שנחרב בשל שנאת חינם במקום בו נרצח ראש ממשלה ע"י בן עמו רק בשל דעותיו – הוא התשובה הניצחת שאפשר וחייבים לחיות פה יחד בהרמוניה ובשיתוף פעולה".

"בחרנו להתעקש על קיום דיאלוג עמוק וערכי בין התנועות ובין הציבורים", אמר רכז הנוער העובד והלומד רועי יסוד, "כי מבחינתנו זוהי ההתמודדות הנכונה ביותר ליצירת חברה ישראלית שהערכים היהודיים והדמוקרטיים הם אבן היסוד שלה. בין התנועות שלנו יש מחלוקות יסודיות אבל המחויבות לחברה הישראלית והנכונות לשיח מאפשרת את היווצרותו של מפגש מיוחד ומשמעותי.

"הלימוד המשותף שנוצר באוהל ט' באב בין בני הנוער, הוא החיסון המשמעותי ביותר מפני הישנותו של תשעה באב, חורבן הבית. בקיץ זה אנו מציינים גם עשור להתנתקות, וחשוב לנו לגשת אל הפצע המדמם הזה בכבוד הדדי ובאחריות", הוסיף יסוד.