"מנהיגי ישראל לא למדו את הלקח"

פרופ' משה שרון על לקחי ההתנתקות: "עצם הגירוש הביא להקמת מדינה פלסטינית בעזה שאנחנו מנסים יום יום להתגונן מפניה".

חזקי ברוך , י' באב תשע"ה

פרופ' משה שרון
פרופ' משה שרון
צילום: ערוץ 7

המזרחן פרופ' משה שרון מסכם בראיון לערוץ 7 את מסקנותיו במלאות עשור לגירוש מגוש קטיף.

"ברור לגמרי שהגירוש מגוש קטיף היה טעות קשה מאוד ואני לא רוצה להשתמש במילים יותר קשות. הטעות היא לא רק בגלל שהפקרנו את ביטחון מדינת ישראל כתוצאה מגירוש היהודים והפקרנו את השליטה שהייתה לנו באזור זה על ידי צה"ל", מציין שרון. "ברגע שעזבנו את גוש קטיף מסרנו את כל האזור לידי החמאס ונתנו להם יד חופשית לפעול נגדינו. לא רק שהחמאס ביזה את עם ישראל כאשר שרף את בתי כנסת, הכנסנו גם מאות אלפי אזרחים תחת איום הטרור".

"עצם הגירוש הביא להקמת מדינה פלסטינית בעזה שאנחנו מנסים יום יום להתגונן מפניה", מסביר שרון, "מי שמדבר על עוד הקמת מדינה פלסטינית בעצם מדבר על שתי מדינות פלסטיניות ועוד מדינה פלסטינית בירדן. מה שמביא לכך שלפלסטינים יהיו שלושה גופים פוליטיים ואחד מהגופים אנחנו הבאנו על עצמנו כאשר יצאנו מגוש קטיף".

שרון מפריך את הטענה של אדריכלי הגירוש שטוענים שאם היה הסכם מחייב בין שני הצדדים לא היה טרור מעזה, לדבריו, "זה קל מאוד להגיד את המילה 'אם'. המילה 'אם' לא קיימת בהיסטוריה. לא היה שום הסכם וגם לא חד צדדי. פשוט לקחנו יהודים וגירשנו אותם והרסנו ישובים פורחים והרסנו את העורף של מדינת ישראל".

"מנהיגי ישראל לא למדו את הלקח", אומר שרון באופן נחרץ, "כמו שלא למדו את הלקח של הסכם אוסלו. אוסלו הביא לנו יותר מ-1500 הרוגים ועד היום הצרה של אסון אוסלו ממשיכה. עד היום מגורשי גוש קטיף סובלים מבעיות כלכליות ונפשיות והיום אני שומע את התקשורות שואלת האם אפשר לעשות גירוש ביהודה ושומרון? אם יש משהו שהתקשורת והפוליטיקאים לא למדו, זה הלקחים מהגירוש ויש חוצפה של עיתונאים לשאול האם אפשר לגרש עוד יהודים בשביל כלום".

"לצערי זה לא רק התקשורת אלא גם פוליטיקאים ולא רק של השמאל אלא גם פוליטיקאים שכביכול אוהבי ארץ ישראל. מהיסטוריה אנו למדים שהם המפנים הגדולים, ואני לא מבין מה מטרתם. אם המטרה שלהם זה כדי להשיג שלום אז הם טועים, מגדילים את התיאבון של הצד השני ומשיגים רק הרג של יהודים", מוסיף שרון.