מתניעים את המו"מ? השר שלום נפגש עם עריקאת

השר הממונה על המגעים עם הפלסטינים נועד עם האיש החזק ביותר לצד אבו מאזן בצד הפלסטיני. בינתיים השיחות לא הובילו לפריצת דרך.

ניצן קידר , י' באב תשע"ה

סאיב עריקאת
סאיב עריקאת
צילום: פלאש 90

האם ישראל מנסה לבנות מחדש את ערוץ השיחות המדיניות עם הפלסטינים? השר סילבן שלום, שמונה מטעם ראש הממשלה לעסוק במגעים בין ישראל והרשות הפלסטינית, נועד בשבוע שעבר בירדן עם ראש צוות המשא ומתן, סאיב עריקאת.

בחודשים האחרונים, מאז קמה הממשלה התקיימו מספר פגישות בין נציגים ישראלים ופלסטינים, אך מדובר בדרג הגבוה ביותר של מפגש בין הצדדים, שנרשם בשנים האחרונות.

שלום הבהיר רק לאחרונה בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי כי "צריך לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים, למרות שלא רואים אור בקצה המנהרה".

הוא הוסיף כי לשם כך, דרוש רצון טוב של שני הצדדים, לאחר שישראל הודיעה באופן פומבי כי היא מעניינת לחדש את המגעים, אך ללא תנאים מוקדמים.

במפגשים שהיו לו עם שרים מאירופה בעת האחרונה, גם כן הזכיר שלום את עניין החשיבות בחידוש המשא ומתן המדיני.

נזכיר כי האמריקנים אינם מעורבים בעת האחרונה בערוץ הישראלי-פלסטיני ודווקא האירופים מנסים למלא את החלל, כשמי שניסו להניע את התהליך היו ראשי האיחוד האירופי, שאף מפעילים לחץ על שני הצדדים, אך גם בירושלים וגם ברמאללה מפגינים חוסר שביעות רצון מהמעורבות הזו.

זאת, בין היתר, בשל האיומים והלחצים המשמשים כשיטה קבועה בידי האירופים, כשבאופן מפתיע גם הפלסטינים, למרות שישראל ניזוקה יותר, מסרבים לקבל את מרותו של האיחוד.