משפחות שא-נור: "הגיע הזמן לתקן את העוול"

משפחות שא-נור ששבו הלילה לישוב שהוחרב לפני עשור, פנו לראש הממשלה ושר הביטחון בדרישה לחדש את ההתיישבות בצפון השומרון.

אורלי הררי , י"ב באב תשע"ה

חורבות שא-נור הבוקר
חורבות שא-נור הבוקר
חומש תחילה

משפחות שא-נור ששבו הלילה לישוב שהוחרב לפני עשור, שיגרו הבוקר (שלישי) מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון, שבו דרישה לתקן את העוול, כלשונם, ולאפשר להם לחדש את ההתיישבות היהודים בצפון השומרון.

"לפני עשור גורשנו מביתנו ביישובי צפון השומרון, והלילה חזרנו הביתה", נכתב במכתב. "חזרנו הביתה, כי הגיע הזמן לתקן את העוול הנורא, עוול של עשור, עוול מיותר, עוול שבידנו יחד לתקנו. אדוני ראש הממשלה, ימים ספורים לפני שנעקרנו מביתנו, התפטרת בצעד דרמטי מממשלת הגרוש. הסברת כי תכנית ההתנתקות תסכן את ביטחון ישראל - "כשם שהתרעתי בשנת 1993 שהסכם אוסלו יביא עמו פיגועים מיו"ש וירי טילים מעזה, כך לצערי אני משוכנע היום שהצעד הנוכחי יביא במרוצת הזמן להגברת הטרור ולא להחלשתו" כתבת במכתב ההתפטרות. אכן היום לאחר עשור, כולנו חווים את הפגיעה האנושה בביטחון ישראל. הגיע הזמן לתקן את העוול - בידך הדבר".

"יישובי צפון השומרון הינם בשליטה מלאה של צה"ל, במרחק נגיעה ממרכז הארץ - עומדים ריקים וממתינים לשובם של תושביהם היהודים", הוסיפו המשפחות. "חזרה ליישובים חומש ושא-נור אינה דורשת הערכות מיוחדת שכן כאמור, צה"ל שולט במקומות אלו ונמצא בהם יום יום. יישובם מחדש של יישובים אלו תחזק את ביטחון האזור ואת האחיזה באדמת א"י, אל מול הטרור הגואה יש לעמוד בגאון וליישב את ארצנו.

אדוני שר הביטחון, אתה אמרת כי אין ספק שההתנתקות נכשלה, הוספת כי עקירתנו מביתנו הייתה מתוך מצוקה פוליטית ואישית של מי שהיה אז ראש ממשלה, אריאל שרון. היום עשור אחרי בידך האפשרות לתקן את העוולה הנורא. זו העת להפסיק עם הדיבורים על העוול ולעבור למעשים".

המשפחות אף הוסיפו דרישה שלא לשלוח חיילים לפנותן משאנור. "חיילי צה"ל הם אחינו אהובנו, בשר מבשרנו. אנו דורשים לא לחזור על טראומת הגירוש, ולא לכפות על חיילי צה"ל לגרש אותנו שוב מביתנו. אנו חזרנו לביתנו בכדי להישאר. אנו קוראים לכם הצטרפו למהלך השיבה ולאשר את חזרתנו. אדמת ארץ ישראל קוראת לכם!".

ובתוך כך, לאחר שבצה"ל הודיעו כי בשעה 14:00 בכוונתם לפנות את התושבים שחזרו לשאנור, תגובות לחזרת המתיישבים לשאנור נרשמו גם במערכת הפוליטית.

שר הרווחה חיים כ"ץ אמר בעקבות העלייה לשא-נור "אני מעריך ומוקיר את מיישבי הארץ. תחזקנה ידיכם. היום, 10 שנים לגירוש, צריך להודות בטעות ולתקנה. אני קורא לממשלת ישראל לראות בעליה היום לשאנור את יום חידושו והקמתו מחדש של הישוב".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) ציין כי "הנסיגה המכונה התנתקות מצפון השומרון ורצועת עזה הייתה איוולת שגבלה בפשע של ראשי המדינה דאז. במלאת עשור כשהאיוולת מתגלה במלוא קלונה, זה הזמן לאפשר למשפחות צפון השומרון – חומש, שאנור, גנים וכדים, ובעתיד גם יישובי חבל עזה, לשוב למקומם. אני קורא לראש הממשלה לאפשר לתושבי צפון השומרון לחזור ליישובים, ולהשיב את הביטחון לכל יהודה ושומרון".

"שאנור בעיני זה האור, כי נור זה אור", אמר סגן השר איוב קרא מסיעת הליכוד, "זה בעיני האור של כל ההתיישבות של עם ישראל כולו. עכשיו צריך להחזיר את האור, ואני חושב שכל ההצגה אתמול של תכנית השלום ההזויה של מפלגת העבודה רק מחזקת את ההבנה שכל ההצגה הזו קרסה, וצריך לחזור להתיישבות שהחל בה בשנות ה-70 שמעון פרס. אני מחזק את ידי העקורים שגירשו אותם, ואלוקים הראה לכולם שזו לא הדרך. אנחנו צריכים לשאת אותם על כפיים ולשים אותם במקומם".