הכנסת ופרלמנט חוף השנהב ישתפו פעולה

נשיא האסיפה הלאומית של חוף השנהב התקבל בכנסת כאורחו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

חזקי ברוך , י"ב באב תשע"ה

אדלשטיין ורוסו
אדלשטיין ורוסו
צילום: דוברות הכנסת

נשיא האסיפה הלאומית של חוף השנהב, גיום סורו, ביקר היום (ג') בכנסת כאורחו של יושב-ראש הכנסת יולי אדלשטיין.

לאחר שהתקבל בטקס רשמי ברחבת הכנסת, חתמו ראשי שני הפרלמנטים על הסכם הבנות לשיתוף פעולה. האורח ופמלייתו קיימו ישיבת עבודה עם יושב-ראש הכנסת והתקבלו במליאת הכנסת בברכה מיוחדת של אדלשטיין.

כמו כן, התקיימה פגישת עבודה בין קבוצות הידידות של שני הפרלמנטים, בראשות ח"כ אברהם נגוסה, ראש קבוצת הידידות מטעם הכנסת.

בפגישה בין השניים אמר יו"ר הכנסת אדלשטיין, "אני מברך על שיתוף הפעולה הפורה בין שתי המדינות. חתמנו על הסכם ההבנות בינינו, אבל המבחן יהיה שההסכם גם ייושם לטובת שני העמים. הידידות בין ישראל לחוף השנהב היא ארוכת שנים ואני במיוחד שמח על כך שאתה אדוני, ממשיך לפתח אותה ולתת לה גוונים מעשיים. אני מודה לך ולחוף השנהב על שיתוף הפעולה הפורה עם ישראל בפורומים בינלאומיים שונים", אמר אדלשטיין.

נשיא האסיפה הלאומית של חוף השנהב גיום סורו השיב: "אני מבקר בישראל בפעם הראשונה וזהו ביקור מרתק. הקשרים בין המדינות שלנו החלו בזכות 'האבות המייסדים' דוד בן גוריון ופליקס הופאה בואני (נשיא חוף השנהב מ- 1960), והדבר מראה שחוף השנהב תמיד התעקשה על ידידות חמה ויחסים קרובים עם ישראל.

"אנחנו, הדור הצעיר, באנו לכאן כדי להמשיך את לפיד הידידות שנבנתה במשך השנים", הדגיש.

הסכם שיתוף הפעולה בין הפרלמנטים מדבר על "מרכזיות הפרלמנט כביטוי אותנטי של פלורליזם פוליטי. שיתוף פעולה וקשרים אמיצים בין פרלמנטים תורמים להבנות ולידידות בין עמים", כך נכתב.

ההסכם קובע כי יקודמו מפגשים לדיון בנושאים משותפים בין הכנסת לאסיפה הלאומית של חוף השנהב, בדגש על "פרלמנט ירוק", ונושאי מחשוב ואבטחת מידע. ההסכם מבקש ליצור יוזמות משותפות ושיתופי פעולה בין בכירי הפרלמנטים בתחומי, חקיקה, ניהול אדמיניסטרטיבי, שמירת מידע ונושאים טכנולוגיים.

זהו הסכם שיתוף פעולה השמיני שחתמה הכנסת בחודשים האחרונים עם פרלמנטים ידידים. קדמו להסכם זה הסכמים עם  קניה, אתיופיה, רואנדה, אוגנדה, רומניה, גרמניה ואלבניה.