השופט אהרן ברק: יוגב מוביל אותנו לתהום

"הוא מנסה להרוס את כל מה שנבנה פה מקום המדינה - את הפרדת הרשויות", טען השופט. גם מבקר המדינה מגנה את אמירתו של יוגב.

עדו בן פורת , י"ג באב תשע"ה

החזון שלו והאמת שלהם. אהרון ברק
החזון שלו והאמת שלהם. אהרון ברק
צילום: יוסי זמיר. פלאש 90

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס אהרן ברק, תוקף הערב (רביעי) בחריפות את חבר הכנסת מוטי יוגב יוגב, בעקבות אמירתו בראיון לערוץ 7 כי "צריך להרים כף של טרקטור D9 על בג"ץ". 

השופט ברק אמר בגלי צה''ל כי ''זה ניסיון לגרור את כולנו לתוך התהום. ביקורת נוקבת היא חשובה מאוד אבל לא דיבורים מהסוג הזה. ככה לא מדברת רשות אחת על רשות אחרת. כך לא מדבר חבר כנסת על שופט. אוי לו לדור ששופט את שופטיו''.

לדבריו, אמירתו של יוגב ממשיכה את הקו שעלול להוביל לרצח ראש ממשלה בישראל. ''אז במקום לבוא ולומר 'אנחנו לא מרוצים מפסק הדין, בית המשפט טעה', במקום זה לוקחים את בית המשפט, הורסים את המבנה, מבקשים לפגוע באנשיו, לא אותו חבר כנסת, אבל אתמול שמענו דעות שצריך לפגוע בשופטים... בסופו של דבר רוצחים ראש ממשלה.

''זה קו אחד שמוביל", טען ברק, ''לא אותם אנשים חס וחלילה ולא אותם חוגים בהכרח, אבל זה קו מחשבה אחד''.

גם מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא גינה את דבריו של יוגב וכינה אותם ''התקפה בלתי מרוסנת''. לדבריו, ''נבחרי ציבור מצווים במיוחד לשמור על כבודם, מעמדם ופסיקותיהם של בתי המשפט''. הוא התריע כי ''פגיעה ברשות השופטת מכרסמת ביסודות המדינה, החברה ומוסדותיה ופוגעת באושיות החוק''.

ח"כ יוגב עצמו לא מתכוון להתנצל על אמירתו החריפה ואמר הערב כי ''בית המשפט הרוויח ביושר את האמירה שלי ואני מציע שיבדקו את עצמם. ''כמובן שהאמירה שלי היא באופן מטאפורי ואני לא קורא לשום אלימות", אמר יוגב והזכיר את אמירתו המטאפורית של השופט מישאל חשין: "מי שירים יד על בית המשפט העליון אני אגדע את ידו".

ח''כ יוגב הדגיש כי ימשיך לפעול על מנת לרסן, כלשונו, את בית המשפט, וציין כי "רוב הציבור בישראל חושב כמוני''.