חלונות מאווררים

מיקרוסופט השיקה את Windows 10 ומקווה להגיע תוך שנתיים ליותר ממיליארד מכשירים שמריצים את מערכת ההפעלה החדשה.

דורון רותם שני , י"ח באב תשע"ה

שולחן העבודה החדש של Windows 10
שולחן העבודה החדש של Windows 10
מיקרוסופט

Windows 10 הושקה  עם הפצה של העדכון ל-190 מדינות. הראשונים שהיו אמורים לקבל את העדכון הם כ-5 מליון החברים בתוכנית Windows Insider. מדובר באותם משתתפי בטא שהורידו לאורך השנה האחרונה את גרסת הסקירה וסיפקו משוב. בפועל, כמות ההורדות ביממה האחרונה הייתה גדולה הרבה יותר. הוראות שסופקו ברשת אפשרו לכל אחד עם מעט מיומנות להוריד את העדכון עוד לפני המועד אליו התכוונה היצרנית.

הגרסה החדשה של Windows יכולה להיות גם האחרונה. המטרה של מיקרוסופט היא לספק עדכונים שוטפים, למערכת ההפעלה וליישומים שלה, ולא להיגרר שוב לכתיבת מערכת הפעלה חדשה. היא מבטיחה שכל מי שיתקין את Windows 10 יישאר תמיד מעודכן.

מערכת ההפעלה החדשה מביאה חידושים רבים. הבולט מכולם הוא שובו של כפתור 'התחל'. עם זאת, מדובר בגרסה מודרנית שלו שמשלבת גם היישומים החדשים של חלונות בתפריט, מה שהיה תפריט האריחים ב-Windows 8. גם היישומים החדשים ניתנים להרצה בחלון רגיל, כמו היישומים הקלאסיים. עם זאת, ניתן לעבור למצב טאבלט ואז תפריט האריחים חוזר והיישומים רצים על מסך מלא. במחשבים עם מסך ניתק המעבר למצב טאבלט מבוצע באופן אוטומטי עם ניתוק המסך.

עוד דבר בולט חדש הוא הדפדפן שמגיע עם מערכת ההפעלה. Edge מחליף את Internet Explorer ומציע ממשק מהיר ונקי עם אפשרויות כמו יצירת רשימת קריאה, מעבר למצב קריאה שמנקה את הדף ומשאיר רק את מה שרלבנטי לקורא, וכן יכולת לשרבט על המסך ולשתף את התמונה לחברים.

מערכת ההפעלה החדשה גם מאפשרת פתיחת חלונות וירטואליים, כך שניתן לסדר יישומים בחלונות שונים ולעבור ביניהם בקלות בעזרת המקלדת. כן אפשר לגרור יישומים מחלון לחלון בקלות רבה.

Windows 10, כזכור, מוצעת בחינם לכל מי שברשותו גרסה חוקית של Windows 7 או 8.1. יש לשדרג מ-Windows 8 ל-8.1, מי שעדיין לא עשה זאת, בכדי להוריד את העדכון. ההצעה בחינם היא למשך שנה, עד ה-28 ביולי 2016.

גרסת המובייל של Windows 10 טרם הושקה. לפי החברה היא נמצאת בשלבי בטא מתקדמים. לפי הערכות בשוק, היא תושק בנובמבר.

הביקורות הראשונות שפורסמו מציינים לחיוב בדרך כלל את הגרסה החדשה של Windows, אך יש המלצות לחכות עד לתיקון הבאגים שהתגלו. חלק מהבאגים קשורים אפילו ליישום Get Windows 10 אותה סיפקה מיקרוסופט לבעלי רישיונות חוקיים כדי שיזמינו מראש את עותק ה-Windows 10 שלהם.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il