מחאת החקלאים: חלב וחציר על הכביש

מאות חקלאים חסמו ארבעה צמתים עם טרקטורים ושפכו מיכלי חלב וחציר: "העברת חוק ההסדרים ישאיר אותנו ללא פרנסה ויחסל אותנו".

אורלי הררי , י"ט באב תשע"ה

הפגנת החקלאים
הפגנת החקלאים
צילום: דוברות תנועת המושבים

החקלאים נגד חוק ההסדרים: התאחדות חקלאי ישראל קיימה הבוקר (שלישי) ארבע הפגנות גדולות בצמתים מרכזיים בצפון הארץ ובדרומה - צומת יוקנעם, תימורים, צומת הערבה וגילת.

שיבושי תנועה רחבים נרשמו בצומת יוקנעם וקסטינה, צומת הערבה נסגר, בצומת גילת נחסמו משאיות לכניסת סחורה חקלאית לעזה. החקלאים הגיעו לצמתים עם טרקטורים ושפכו מכלי חלב וחציר ואף הסתובבו עם ארונות קבורה.

החקלאים מוחים על כוונת האוצר לעשות שינויים מרחיקי לכת, באופן חד צדדי, במסגרת חוק ההסדרים בענפים- הפטם, הצאן, הדגים והצמחים. לטענתם, שינויים אלו יגרמו לכך שמאות משפחות ואלפי חקלאים יסגרו את משקיהם החקלאיים וימצאו עצמם ללא פרנסה, בעיקר בפריפריה ובגבול הצפון זאת מבלי שהצרכן ירוויח משהו.

ראשי מועצות אזוריות מכל הארץ הגיעו לתמוך ולהביע מחאה ביניהם אייל בצר, יו"ר המועצה האזורית עמק יזרעאל, גדי ירקוני, יו"ר המועצה האזורית אשכול, כרמל סלע, ראש המ.א. חוף הכרמל, יורם קרין, ראש המ.א. עמק המעיינות, שי חג'ג', ראש המ.א. מרחבים, סגן ראש המועצה האזורית הגלבוע, שניר פרידמן, סיו"ר המ.א. מעלה יוסף, יוסי אדוני.

בהתאחדות חקלאי ישראל מדגישים כי לא רק שהחקלאי ימצא עצמו ללא פרנסה אלא גם שהצרכן לא ירוויח כלום. יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור מזהיר: "ההורדה לצרכן תתבטא במספר אגורות בלבד אל מול ההשלכה לחקלאי שהוא וכל בני משפחתו יאבדו את פרנסתם והכל בשביל ייבוא פרוע". מה עוד שההשלכות יהיו ברורות - הייצור והעיבוד ירוכזו במספר ידיים מצומצם ולמעשה את החקלאים יחליפו מונופולים גדולים.

בהתאחדות מוסיפים שפתיחה לייבוא משמעה "שוק פרוע בענף" שכן כיום המחיר מפוקח ופתיחת הייבוא תביא לכך שלא יהיה ניתן לשלוט על המחירים. "מה עוד שיש השלכות לטווח הארוך שכן, ברגע שיהיה חרם על מדינת ישראל, סנקציות בינלאומיות או לחלופין שפעת עופות או מחלה כזאת או אחרת, תהיה בעיית יבוא במדינה ואז יהיה מחסור חמור ולא יהיה שוק מקומי להסתמך עליו". 

"הגענו לצו השעה", אמר מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, "שר האוצר נכנע לפקידי האוצר ושם לו למטרה לחסל ענפים חקלאיים שלמים. החקלאות היא לא עוד סעיף תקציבי. החקלאות היא ערך שחשוב למדינה. אני אומר עד כאן! כחלון אל תחסל את פרנסתם של אלפי חקלאים השומרים על גבולות המדינה ושזו פרנסתן היחידה, אל תהיה גיבור על החקלאים".

"על כחלון להבין שההשלכות על הצרכן יתבטאו לא בשקלים אלא במספר אגורות בלבד לעומת ההשלכות על אלפי חקלאים מובטלים שימצאו עצמם ללא כל פרנסה".

לגבי חרמות וסנקציות בינלאומיות על מדינת ישראל הדגיש צור "אנחנו נמצאים רגע לפני שלא יהיה לנו שוק מקומי להסתמך עליו. ובמידה והרפורמות יעברו בחוק ההסדרים ויהיה חרם מטורקיה או מסין או סנקציה כזאת או אחרת, תהיה כאן בעיית יבוא חמורה. כחלון- האם אתה תיקח אחריות או פקידיך?".

"אנחנו בעד רפורמה בחקלאות אבל לא רפורמה במסגרת חוק ההסדרים, אלא במסגרת הסכם ארוך טווח ל-15-20 שנה אשר יסדיר את כלל נושאי החקלאות".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר אמר כי "זה זמן מה שהנהגת התנועות והארגונים החקלאיים עמלים מול משרד האוצר על הסרת הגזרות הצפויות בתחום העופות, הדגים, הצאן, מועצות המגדלים, וביטול מס מעסיקים על העובדים הזרים.

לצערי, התסריט השנתי המתוזמר ע"י נערי האוצר, חוזר על עצמו, אך הפעם בצורה נבזית תוך קמפיין שקרי לפיו החקלאים היושבים בגבול הצפון, בבקעה ובערבה אחראים על יוקר המחיה בישראל.

נאמר זאת מפורשות- חקלאות היא אינה סעיף תקציבי חקלאות היא התיישבות. חקלאות היא ריבונות המשרטטת את גבולות הארץ. לצערנו משרד האוצר החליט להיות גיבור על החקלאים ולחסל ענפים שלמים ע"י רפורמות אלימות, לפיכך החלטנו לצאת למאבק מאוחד, שכם אל שכם עם אחינו מהמושבים, נגד משרד האוצר ולמען הפרנסה של כולנו. זהו קרב על הבית, זהו קרב על דרך חיים".

ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל, אייל בצר ציין כי "מאמץ של דורות עלול לרדת לטימיון כאשר היציבות החקלאות תפגע אנושות. דור ההמשך לא ימשיך והמדינה כולה תיפגע. אסור שחוק ההסדרים יפגע בחקלאות ובחקלאים".