הציור שנגזל ע"י הנאצים לא יוחזר לפולין

בית משפט בארה"ב דחה את בקשת פולין להסגיר לידיה סוחר אמנות רוסי שלטענת הפולנים רכש ציור מהמאה ה-18 שנגנב על ידי הנאצים.

ניסן צור , י"ט באב תשע"ה

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

סוחר אמנות רוסי שהואשם על ידי השלטונות הפולנים כי רכש ציור שנגנב על ידי הנאצים ממוזיאון פולני, כאשר הוא יודע כי הציור גנוב, לא יוסגר לפולין. כך קבע שופט פדרלי במנהטן.

השופט ג'ד ראקוף דחה את בקשת ההסגרה שהגישו השלטונות הפולנים, בטענה כי לא הוצגו מספיק הוכחות כי סוחר האמנות הרוסי אלכסנדר קוצ'ינסקי ידע כי הציור "ילדה עם יונה" ידע כי הציור נגנב על ידי הנאצים ממוזיאון פולני.

קוצ'ינסקי, 64, נעצר בביתו במנהטן בחודש פברואר האחרון בעקבות בקשה של שלטונות פולין. בבקשת המעצר טענו הרשויות הפולניות כי קוצ'ינסקי מחזיק בביתו את הציור היוקרתי מהמאה ה-18 "ילדה עם יונה" שנרכש בשנת 1931 על ידי מוזיאון "ויילקופולסקה" בפוזנן ונגנב משם על ידי חיילים נאצים בשנת 1943.

משרד התרבות והמורשת הפולני טען כי הציור היקר הוא אחד מ-63 אלף פריטי אמנות שנגנבו על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה.

זמן קצר לאחר מעצרו שוחרר קוצ'ינסקי בערבות של מאה אלף דולר עד תחילת הדיונים בבקשת ההסגרה של פולין. במהלך המשפט טענו הרשויות הפולניות כי קוצ'ינסקי ידע כאשר רכש את הציור כי מדובר בפריט אמנות יוקרתי שנגזל על ידי הנאצים מהמוזיאון הפולני, ולמרות זאת הוא הסכים לרכוש אותו.

מנגד, טען סוחר האמנות הרוסי כי הוא ירש את הציור מאביו, חייל סובייטי לשעבר, וטען כי רק בשנת 2010 למד על התביעה הפולנית ועל כך שהציור נגנב ממוזיאון בפוזנן. הוא הציג לשופט הוכחות כי הציור הוצג לאורך מספר שנים בגלריה פתוחה לציבור בביתו ואף הופיע בקטלוגים של יצירות האמנות שברשותו.

השופט ראקוף החליט לקבל את טיעוניו של קוצ'ינסקי וקבע כי הוא לא יוסגר לפולין. "התנהגות כמו זו של קוצי'נסקי אינה אופיינית למישהו שיודע כי יצירות האמנות שברשותו נדרשות על ידי ממשלה זרה" קבע ראקוף. עורך דינו של קוציקנסקי, כריסטופר פלוד, בירך על ההחלטה ואמר כי "הלקוח שלי מצפה לחידוש החיים הנורמליים שלו והחזרה לשגרה".

ברחבי העולם מסתובבים עשרות אלפי פריטי אמנות יקרים, שרבים מהם היו שייכים ליהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה, ונגזלו על ידי החיילים הנאציים במהלך כיבוש פולין. חלק מהם הוחזרו לבעליהם המקוריים בשנים האחרונות, אולם אלפים אחרים עדיין לא נמצאו.