השר שלום למוזס: מבצעים אכיפה בהר הזיתים

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מוזס מתריע: בנייה ערבית בלתי חוקית בהר הזיתים. משרד הפנים במענה: מבצעים אכיפה.

חיים לב , כ' באב תשע"ה

מצבות מנופצות בהר הזיתים
מצבות מנופצות בהר הזיתים
צילום: חזקי עזרא

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ אליעזר מוזס הפנה שאילתה אל שר הפנים סילבן שלום בעניין תופעת הבניה הבלתי חוקית המתפתחת בהר הזיתים. שר הפנים השיב לח"כ מוזס כי התופעה מוכרת ומטופלת.

ח"כ מוזס פרט בשאלתו את הסכנה שבבניה הבלתי מבוקרת בהר הזיתים: "בשנים האחרונות קיימת תופעה של בנייה ערבית אינטנסיבית, בלתי חוקית, בהר הזיתים. במיוחד בשיפוליה המזרחיים של ההר. לעיתים הבנייה מגיעה עד מרחק מטרים בודדים מהקברים עצמם. מעבר לאי-החוקיות שבנייה, הבנייה הצפופה חוסמת את דרכי הגישה להר ומסכנת את הבאים להתפלל, הנאלצים לתמרן את דרכם בין בתיה הצפופים של השכונה הערבית". מוזס שאל: "האם התופעה מוכרת לך? ואם כן- מה נעשה למיגור התופעה ולאכיפת דיני התכנון והבנייה באתר?"

שר הפנים השיב ואמר כי התופעה מוכרת ומטופלת על ידי משרד הפנים באופן שוטף וכי גורמי האכיפה העירוניים מבצעים פעילות בהר הזיתים באופן שוטף.

"בהמשך לפניה שבנדון נעשה בירור מול הגורמים הרלוונטיים בועדה המקומית ירושלים" נאמר בתשובת משרד הפנים, "תופעת הבניה הערבית במדרון המזרחי הנושק לבית הקברות מוכרת למחלקת הפיקוח ומטופלת על ידה באופן שוטף. באזור מופעל מפקח מטעם הועדה לשם אכיפת דיני התכנון והבניה ונפתחו באזור תיקי עבירה".

עוד נאמר בתשובת משרד הפנים כי לדברי הממונה על המחלקה לפיקוח על הבניה של הועדה המקומית, פעולות האכיפה כוללות הליכים משפטיים ובמקרים המתאימים אף הוצאות צווי הריסה מנהליים.

ח"כ מוזס אמר לאחר שקיבל את תשובת שר הפנים, כי המצב בשטח חמור. וכי למרות ההסברים והתשובות לפיהם מתבצעת אכיפה, הבניה ממשיכה כאילו אין דין ואין דיין. "נדרשת יד קשה יותר ותקיפה יותר כדי להגביר את ההרתעה ולמנוע את התופעה. לנגד עיני כולם צריכה לעמוד מטרה אחת באזור והיא מניעת חילול הקברים ההר ושמירה על בטחונם של המתפללים".