שרי ש"ס החרימו את ישיבת התקציב

השרים דרעי אזולאי החרימו את ישיבת הממשלה בעניין התקציב. מוקדם יותר מסרו מקורבי יו"ר ש"ס כי השיחות עם כחלון נקלעו למבוי סתום.

חזקי ברוך , כ' באב תשע"ה

ישיבת ממשלה בנושא התקציב
ישיבת ממשלה בנושא התקציב
צילום: קובי גדעון / לע"מ

שרי ש"ס אריה דרעי ודוד אזולאי החרימו את ישיבת הממשלה שהתכנסה הבוקר (רביעי) כדי לאשר את התקציב.

במהלך הלילה, השיחות בין שר הכלכלה ויו"ר ש"ס אריה דרעי לראשי האוצר נקלעו למבוי סתום. ובשל כך דרעי מאיים להצביע נגד התקציב. 

נתניהו התייחס היום (רביעי) בישיבת הממשלה לתקציב המדינה. "התקציב שאנחנו מביאים היום לממשלה יחד עם הנלווים אליו הוא תקציב מאוזן ואחראי. זהו תקציב שנועד קודם כל להמשיך את הצמיחה הכלכלית במדינת ישראל. חלוקת העוגה זה דבר חשוב, הרבה פחות חשוב מהצמחת העוגה, כי הנתחים שמגיעים לכל אזרח ואזרח הם הרבה יותר גדולים אם העוגה גדלה. לכן כל השיח שמדבר על חלוקת העוגה ולא מדבר על הגדלתה הוא שיח פסול.

אנחנו מעוניינים בהמשך הצמיחה. זה מה שייחד את כלכלת ישראל, לפחות את כלכלות ישראל תחת הנהגתי, זה מה שמנחה אותנו גם היום. אנחנו חייבים להמשיך את הצמיחה, ועל כן רמת המיסוי תישאר נמוכה, או לפחות לא תגדל, כי אנחנו יודעים שכשהכסף מגיע לאזרחים, לכיס שלהם, הם יעשו איתו שימוש הרבה יותר טוב מאשר אם הוא מגיע לפקידים. בזה יש לי השקפה מאוד ברורה, היא שונה מהשקפה של רבים, אבל היא ההשקפה הנכונה והיא מקדמת את הצמיחה הכלכלית במדינת ישראל - תקציב לצמיחה.

הדבר השני שיש פה זה רפורמות שמורידות את יוקר המחייה לאזרחי ישראל. במקביל לזה שאנחנו רוצים שיותר כסף יגיע לכיסו של האזרח, אנחנו רוצים שהוא יוציא פחות כסף על שירותים שונים שהמדינה נותנת או מפקחת עליהם. למשל במזון אין מספיק תחרות, בגלל זה המחירים פה גבוהים מאוד. אנחנו מגדילים את התחרות במזון, אנחנו עושים כאן שינויים שלא נעשו במשך שנים. אני עובד עליהם במשך שנים, ואני שמח שבשותפות עם שר הכלכלה ושר האוצר אנחנו עושים עכשיו שינויים מרחיקי לכת, מאוד חשובים - להוריד את מחירי המזון, להוריד את מחירי התחבורה, להוריד את המחירים בבריאות.

נתניהו הוסיף "מה שנעשה כאן היום ממשיך את המדיניות השקולה והמוצלחת שהובלנו בשנים האחרונות. מדינת ישראל לא נפלה לתוך הבורות שנפלו כלכלות אחרות, כולל כלכלות מערביות קרובות ורחוקות מכאן, ואנחנו המשכנו את הצמיחה. החובה שלנו זה לנסות להביא את הצמיחה לסביבות 4%. ברגע שיש צמיחה של כ-4% ולא 3.5% - אנחנו נמצאים במסלול מאוד מאוד בריא למדינת ישראל.

זה ייעשה גם באמצעים אחרים - בפתיחת שווקים גדולים באסיה, באמריקה הדרומית ובמקומות אחרים, זה ייעשה על ידי קידום מוצרים חדשים - בראש וראשונה סייבר - אבל זה ייעשה גם על ידי הדברים שאנחנו נחליט עליהם היום. היעד שלנו להגיע ל-4% צמיחה, אם לא בשנה הזאת, אז בוודאי בשנה הבאה. פחות מזה לא צריך לספק אותנו, ונצטרך לעשות הכל כדי להשיג את זה במיסוי נמוך. אזרחי ישראל צריכים לקבל יותר כסף לכיס ולהוציא פחות על השירותים. זה בתמצית מה שאנחנו רוצים לעשות בתקציב הזה".

שר האוצר כחלון אמר "יש פה הרחבות משמעותיות בהוצאות האזרחיות; יש פה הרחבות יפות מאוד בחינוך מ-14 ל-16, כמעט כ-4 מיליארד שקלים; יש פה הרחבות יפות מאוד בבריאות; יש פה הרחבות בביטחון הפנים. בכל הנושאים האזרחיים יש הרחבות גדולות, יפות ונדרשות. כפי שאמר ראש הממשלה, לצד ההטבות, ההקלה על החיים של האזרחים, גם ביוקר המחיה, גם בהיצע הדיור, בצמיחה, בהשקעות, בפריפריה - בכל התחומים האלה אנחנו מטפלים. שר התחבורה וראש הממשלה בתשתיות, בקירוב הפריפריה למרכז, שזה מחוללי צמיחה משמעותיים.

יש לנו רפורמות גדולות, שלא היו פה הרבה מאוד שנים, רפורמות שצריך הרבה מאוד אומץ והרבה תמיכה שלכם, חבריי השרים ואדוני ראש הממשלה, כדי ליישם אותן. זה לא בכדי שהן לא נעשו הרבה מאוד שנים. יש לנו רפורמות משמעותיות בשוק הפיננסי שאנשים לא רצו להתעסק עם זה - אנחנו כן מתעסקים עם זה. השוק הפיננסי הוא שוק מונופוליסטי שצריך רפורמות וצריך שינויים. יש עלינו לחצים אדירים לא לעשות אותן, אבל אנחנו נעשה אותן ובעוד תחומים נוספים - יוקר המחייה, מזון, אנחנו מתכוונים לעשות את זה.

מלה אחת לביטחון - הביטחון הוא יקר לנו, הצבא הוא יקר לנו. אנחנו נעזור, נתמוך שחס וחלילה לא תהיה איזושהי תחושה שהביטחון הוא בצד. הביטחון הוא במרכז. יש איזונים, צריכים להיות איזונים בין צרכי החברה לצרכי הביטחון, ואני בטוח שיחד עם שר הביטחון ויחד עם ראש הממשלה, אנשי האוצר וחברי הממשלה, אנחנו נגיע גם לשם להביא פתרון, אבל שלא תהיה, חלילה, תחושה שהביטחון הוא בצד - הביטחון הוא במרכז".

נזכיר כי השר דרעי דורש שארבעת העשירונים הנמוכים יקבלו פטור ממע"מ על תשלומי החשמל והמים, וכי יבוטל המע"מ לכל נוסעי התחבורה הציבורית - כפי שסיכם לדבריו עם כחלון.​ שר החינוך, נפתלי בנט, שמתנגד לקיצוץ של מיליארד שקל בתקציב משרדו אמר "הדבר יפגע אנושות בחינוך לגיל הרך, בפריפריה ובלימודי מתמטיקה". אם המחלוקת לא תיפתר, צפויים שרי הבית היהודי להצביע נגד התקציב.

בכל מקרה נראה כי הממשלה צפויה לאשר היום את תקציב המדינה ואת חוק ההסדרים לשנים 2015-2016, והם יובאו להצבעה גם במליאת הכנסת עד לסוף חודש נובמבר.

גם שרת התרבות והספורט מירי רגב הביעה את התנגדותה לתקציב הקרוב. "כפי שאמרתי אני אאבק על העלאת תקציב התרבות והספורט ואם לא נסכם התקציב מול האוצר, הכל פתוח", כתבה רגב בדף הפייסבוק שלה. "זה הזמן להילחם על תקציב שיביא צדק תרבותי. זמן שכולנו, אומנים, יוצרים, ספורטאים, התאגדויות, ראשי ערים, שוחרי תרבות ואזרחים - אומרים כן לתרבות ולספורט ולא לקיצוץ".