שיינברג: אני עושה תשובה

ראש הישיבה לשעבר שמואשם בעבירות נגד נשים, מדבר. "נשים פנו אליי ונתתי להן עזרה, גם רופאים לא יודעים להסביר זאת. נעשה לי עוול".

עדו בן פורת , כ"ב באב תשע"ה

הרב שיינברג בהארכת מעצר
הרב שיינברג בהארכת מעצר
צילום: Basel Awidat/Flash90

עזרא שיינברג, לשעבר ראש ישיבת 'אורות האר"י' בצפת שהואשם בעבירות קשות לכאורה נגד נשים מתייחס לסעיפי כתב האישום שהוגש נגדו וטוען: "אני עושה תשובה".

"מעולם לא איימתי על אף אחת מהנשים", אומר שיינברג בראיון ל"ידיעות אחרונות" בעמק ובגליל. "לא קיללתי אף אחת ולא ניסיתי לפגוע, ההיפך הוא הנכון. ניסיתי וגם הצלחתי לעזור לרבות מהן בשעותיהן הקשות ביותר ובעת שהיו נתונות במצוקה גדולה".

המשפט נגדו מתנהל בדלתיים סגורות. בבקשת המעצר שהוגשה לבית המשפט בטרם מעצרו נאמר כי "הנאשם הפך נשים צעירות ותמימות שסמכו עליו לכלי לסיפוק מאווייו המיניים החולניים. הוא ניצל את האמון שנתנו בו בעליהן של אותן נשים כדי לפעול ללא מורא ובאין מפריע".

13 נשים התלוננו נגדך במשטרה, כולן משקרות?

"רבים התדפקו על דלתי וביקשו את עצתי, בהם שמות מוכרים מ'הבית היהודי' וגם אנשי עסקים ידועים מאוד ועשירים. הפכתי להיות רב אהוד ומקובל, ומטבע הדברים זה עורר קנאה וזעם בקרב גורמים כאלה ואחרים, שחיפשו דרך לפגוע בי ובמפעל חיי. אני יודע שהיום הם חושבים שהצליחו, אבל זו לא האמת. העובדות לאשורן עוד יתבררו.

"הסבר נוסף מתייחס לנשים עצמן. חלקן חיפשו עילות לגירושין, מכל מיני סיבות שלא כאן המקום לפרטן, והיה נוח להפיל את התיק עליי. יש בידיי הוכחות שנשים שביקשו את עזרתי בשל גושים כאלה ואחרים, שנצפו היטב בצילומי רנטגן, עשו צילומים חוזרים אחרי שטיפלתי בהן והגושים נעלמו. אף אחד לא ידע להסביר את זה, גם לא הרופאים. הנשים עצמן אמרו את הדברים האלה, ולכן גם אמיתות דבריהן וטענותיהן עוד יתבררו בבית המשפט בבוא היום. בסוף יתברר כי נעשה לי עוול גדול".

שיינברג נשאל על ידי המראיינת, ענת יתח, ''אז מה בדיוק היה שם?", ועונה בלי להרחיב "רק טיפולי הרפיה אלטרנטיביים".

אין בכוונתו לנתק מגע עם הציבור. "אני קורא לכל אישה שזקוקה לעצתי ולברכתי לפנות אל עורך הדין שלי ולהעביר אליי באמצעותו כל שאלה שעולה על דעתה", הוא אומר השבוע, "אני אקרא את הדברים, אייעץ ואברך את הפונות. יחד עם זאת, שיקול הדעת שלי, או הברכות שאני מעניק, אינם תחליף לטיפול רפואי ואם רופאים ממליצים על ניתוח, בדיקה, או כל הליך רפואי, חשוב שתקשיבו ותעשו כמצוותם ללא שהיות ועיכובים. רב, גדול ככל שיהיה, הוא עדיין אינו רופא".

בנוגע למצבה של הישיבה בראשה אומר שיינברג כי "היום אין רב חובל והספינה לא תשוט עוד בלעדיו. אז נכון, אני יודע, הבחורים שרפו ספרים וישבו עלי שבעה כאילו מתתי. הם לא אשמים, הם שמעו רק צד אחד.

"אף אחד לא אפשר לי להשמיע את דבריי בפניהם אבל זה לא הסוף, אני עוד אשוב להנהיג ציבור גדול יותר. אכנס את הבחורים ואפרוש בפניהם את גרסתי ואחרי שישמעו אותה הם ידברו אחרת, שלא תהיה כאן שום טעות. אני הייתי זה שלימד אותם שההלכה מחייבת לשמוע שני צדדים, שאי אפשר לחרוץ גורל בלי לשמוע את שני הצדדים".

שיינברג נשאל כיצד הבחורים יוכלו אי פעם להאזין לו שוב אחרי שהם יודעים מה עולל, לכאורה, לנשותיהם. "טיפלתי בהן (בנשים) על פי בקשתן וגם על פי בקשת בעליהן", הוא משיב. "ברוב המקרים הבעלים נכחו בחדר או בבית והם יודעים היטב מה אירע, לכן אין להם על מה להלין היום. אז כן, מי ששומע צד אחד בוודאי שישרוף ספרים, בוודאי שינהג מנהגי אבלות, אבל דבריי צריכים להיות ברורים והם עוד ישמעו את גרסתי במלואה".

ראש הישיבה לשעבר מנצל את השעות שבהן הוא בכלא ללימוד תורה ולתפילות. "הניתוק ממשפחתי, מילדיי ונכדיי קשה מנשוא", הוא אומר, "הימים ארוכים מאוד, השבתות קשות. אבל לקחתי על עצמי ייסורים וזה חלק מהעניין".

לקחת על עצמך ייסורים?

"בסוף גם את תשתכנעי שאני צודק. בראש חודש סיוון כינסתי את תלמידיי וסיפרתי להם שאני יודע, שלקראת סוף השנה יקרה משהו נורא, מלחמה קשה. נסעתי יחד איתם לציון הקבר של הרב מרדכי אליהו ושם הרגשתי את הגזירה ביתר שאת. יצאתי משם בוכה ואמרתי לבחורים שאני לוקח על עצמי את הייסורים שעתידים לבוא. כחודש לאחר מכן, בראש חודש תמוז, הרגשתי חולשה גדולה.

"אמרתי לבחורים שהנה זה בא, ואז הכל התפוצץ. לא ידעתי מה בדיוק יקרה, אבל ידעתי שגזירה קשה עומדת להגיע. קיבלתי על עצמי בהכנעה את הייסורים, אבל גם הם יעברו. כמו שידעתי שתבוא הגזירה כך אני יודע שתבוא הישועה. היא תבוא כהרף עין".

"הכל מבוסס, דברי עם תלמידיי. אני לא ממציא כלום. אני נמצא במקום גבוה רוחנית. יש שפוחדים מהיום שבו אחזור ואני אחזור, אבל אל דאגה, אני לא מחפש נקמה".