רבנים: "אין שליטה על ה'וואטס-אפ'"

רבנים בציבור החרדי מבקשים לקדם תחליפים לאפליקציית ה-וואטס-אפ וכדי למזער, לטענתם, את הנזק הרוחני שהיא יוצרת

חיים לב , כ"ה באב תשע"ה

טלפון סלולארי
טלפון סלולארי
Thinkstock

רבנים בציבור החרדי שקידשו את המאבק ב'פגעי הטכנולוגיה' מבקשים לקדם תחליפים לאפליקציית ה-וואטס-אפ וכדי למזער, לטענתם, את הנזק הרוחני שעלולה האפליקציה לעורר בקרב משתמשיה.

לטענת גורם ב'רבני איגוד הקהילות  - מבצר השמירה מפגעי הטכנולוגיה', אפליקציית הוואטס-אפ ממכרת ולעיתים חושפת את המשתמש בה לתכנים אליהם לא ביקש להיחשף. "אין שליטה על וואטס-אפ", הוא אומר בשיחה עם ערוץ 7, "ברגע שהורדת את האפליקציה לצורך שימוש אישי, מחברים אותך לקבוצות, שולחים לך סרטונים ותמונות, במקרה הטוב הבן-אדם מוצא עצמו שורף זמן יקר על הבל ורעות רוח, במקרה הפחות הוא נחשף לתכנים אליהם לא ביקש להיחשף".

 בימים האחרונים פרסם הארגון תקנון מיוחד שרק על פיו תותר השימוש באפליקציית מסרים. "אנחנו מדברים על תחליפים לאפליקציה הזו שתותר לשימוש באנשים הזקוקים לה", סיפר.

בתקנון נאמר כי "לאחר קריאת מועצת גדולי התורה לצמצום סכנות הטכנולוגיה, ולאחר דיונים והתייעצויות שהתקיימו על ידי רבנים הבקיאים בנושאים אלו, ששקחלו מצד אחד את תקנת הציבור – היחיד והכלל, ומצד שני את הצורך לפרנסה שיש בכך, הננו להודיע את ההחלטות לגבי השימוש באפליקציית דונוטוק, המחליפה את אפליקציית וואטס-אפ כדלהלן:

"מי שקיבל רשות מרבני הקהילה שלו יוכל לעשות שימוש באפליקציית דונוטוק לצורך התכתבות הכרחית עם אנשים העושים שימוש באפליקציית הוואס-אפ. מומלץ למעט ככל האפשר בשימוש באפליקציה זו כיוון שאין הבטחה כי גם בעתיד תהיה גירסא מסוננת המתאימה להוראות הרבנים.

"ובאם לא תהיה גרסה כזו, הרי שלא ניתן יהיה לעשות שימוש באפליקציית וואטס-אפ, בשל הפירצות הרבות שהיא גורמת".

בין היתר נאמר כי "לא ניתן יהיה לקבל הודעות מאנשים שאינם מופיעים באנשי הקשר. בצורה זו תימנע הפצת 'דואר זבל' באפליקציה זו. כדי לקבל הודעות ממישהו יש להוסיף אותו לרשימה אנשי הקשר של המכשיר. כמו כן לא תהיה אפשרות לשלוח הודעה לרשימת תפוצה. מי שיש לו צורך בקבלת הודעה מאנשי קשר שאינם מופיעים במכשירו או במשלוח הודעות לרשימת תפוצה שיפנה לרבני הקהילה שלו לקבלת אישורם".