השטחים הכבושים... על ידי המסתננים

מאי גולן, פעילה חברתית מדרום ת"א, תקפה בראיון את פסיקת בג"צ, "אני מציעה לשופטת להגיע אולי רחמיה יצאו כלפיי הקורבנות".

ערוץ 20 , א' באלול תשע"ה

מסתננים באזור התחנה המרכזית בת"א. למצולמים אי
מסתננים באזור התחנה המרכזית בת"א. למצולמים אי
צילום: פלאש 90

מאי גולן, פעילה חברתית מדרום ת"א, ועו"ד אסף וייצן, ממוקד הסיוע לעובדים זרים התארחו באולפן הערב ב-7 עם אברי גלעד, בעקבות פסיקת בג"צ בשבוע שעבר בנושא החוק למניעת הסתננות. 

גולן אמרה כי היא אינה מאוכזבת מבג"צ אך תקפה את ראש הממשלה שהביע שמחה על הפסיקה, "הכעס הוא על השרים, חברי הכנסת וראש הממשלה שברכו על ההחלטה. ההחלטה פושטת את הכלים היחידים שהיו למדינת ישראל להתמודד עם מסתננים חדשים כי אין גדר גבוהה ככל שתהיה וחזקה ככל שתהיה שתמנע מהם לעבור".

"אני קוראת לראש הממשלה ולשרת המשפטים, אין לנו מנוס מלדרוש את מה שהבטחתם לנו שהמסתננים לא יהיו פה", הוסיפה.

גולן התייחסה גם לדברים שכתבה נשיאת בית המשפט העליון בחוות הדעת העיקרית בפסק הדין, "אמרה נשיאת בית המשפט העליון 'הלוואי ובעמי היו רחמים כלפיי אלה שמגיעים'. אז אני מציעה לשופטת הנכבדת להגיע לדרום ת"א אולי רחמיה יצאו כלפיי הנאנסות, כלפיי הקורבנות, כלפיי האנשים שהותקפו באלימות וכלפיי אנשים שבני משפחתם נרצחו על ידי מסתננים".

עו"ד וייצן נשאל האם כליאת המסתננים לתקופות ארוכות אינה מהווה פתרון והשיב, "הפתרון הוא לא לקחת את האנשים ולכלוא אותם, כמו שהפתרון הוא לא לקחת הומלסים ולכלוא אותם. הפתרון הוא לאפשר חיים בכבוד לכולם". המראיין אברי גלעד טען נגדו שחיים בכבוד יעודדו הגירה נוספת, וייצן ענה, "אם כך, אז בוא נכלא את כל מי שמפריע לנו לחיות כמו שאנחנו רוצים".

מיד ענה לו גלעד כי הטיעון האו דמגוגי מכיוון שכאשר המסתננים נכנסו לשטחי המדינה שלא כדין הם צריכים להיות מורחקים. וייצן טען כי מכיוון שקיימת סכנה לחייהם ולחירותם לא ניתן להרחיקם.