המכנה המשותף של ילדי בנט, סטרוק, פירון ושטרן

הציבור הדתי אמנם השתנה במהלך השנים אך מקומה של תנועת נוער נשאר משמעותי מאי פעם * דני הירשברג, מזכ''ל בני עקיבא בריאיון מיוחד.

איילת כהנא- מגזין "מקום בעולם" , ב' באלול תשע"ה

מחנה קיץ בבני עקיבא
מחנה קיץ בבני עקיבא
צילום: חזקי עזרא

דני הירשברג (49), יושב על כיסא המזכ"לות זו השנה הרביעית. "לבני עקיבא הגעתי כמעט מיידית אחרי ההסדר ובמהלך השנים שימשתי בשלושה תפקידים" הוא פותח את השיחה שלנו, מחדרו בבניין החדש של ההנהלה הארצית בירושלים.

הירשברג נשוי לנועה, אב לחמישה, סב לנכדה ומתגורר בישוב טלמון.

"לא מזמן נערך מפקד חניכים ואנו ממתינים לתוצאות" משתף הירשברג, ומכוון לתוצאות שילמדו על מהי תנועת הנוער הגדולה בישראל. "אך הייחוד של בני עקיבא הוא לא בגודלה, אלא במגוון העצום של החניכים שלה. כשחזרתי לבני עקיבא כעבור עשור, הבנתי כי הציונות הדתית, היא לא אותה ציונות דתית" הוא מתאר.

"אם פעם מישהו היה אומר 'ציונות דתית' ידעת בדיוק למה הוא מתכוון. היום, קיימת סקאלה רחבה מאד בתוך המגזר, החולשת כמעט על כל המפה של החברה בישראל. לאנשים המשוייכים למגזר הדתי, אין היום מכנה משותף " הוא קובע.

איך זה מתבטא?

"כל אחד קורא עיתון אחר, יש רבנים שונים, מסגרות לימוד שונות, מקום התפילה הוא כבר לא אחיד ועדיין, אני חושב שלמרביתם בני עקיבא מהווה מקום למכנה משותף. הילדים של הרב שי פירון ואלעזר שטרן יפגשו עם הילדים של אורית סטרוק ונפתלי בנט באותו מחנה קיץ. וזה- בעיניי כל הסיפור של בני עקיבא". הירשברג טוען, כי בבני עקיבא קיימת הכלה- "יחד עם הדרך המאוד ברורה של התנועה יש מקום להביע אמונות שונות".

מחנך דור מרים צחי, מקום בעולם

ומהי הדרך של התנועה, בשני משפטים?

"למה שניים?" הוא מוכיח. "במשפט אחד- לחנך דור נאמן לעמו, תורתו, ארצו ומדינתו. בתוך המשפט הזה, יש מקום למי שחושב שהתורה תובעת דרך מסויימת ולמי שרואה את הדברים באורח קצת שונה".

יורדים לשטח

איפה אתם מרגישים שאתם "מתחנכים"? בבית הספר, בבית או בתנועת הנוער? אם כך, האם בני עקיבא הוא מוסד חינוכי או תנועת נוער?

"בראש ובראשונה בני עקיבא היא מוסד חינוכי" מדייק הירשברג. "היא בוודאי גם תנועת נוער ולכן היא עובדת בכלים שונים מהחינוך הפורמאלי, אבל הפרק הזה בחיים הוא פרק משמעותי מאד ולכן ההשפעה של תנועת הנוער היא גדולה. לפעמים יותר מהבית, לפעמים יותר מבית הספר. כשאני רואה בחור בן 16 מוביל אחריו חניכים, בחורה בת 16 שאחראית עליהם בטיול או בלינת השטח, אני רואה כיצד הם מתמודדים ומגלים אחריות. בעיניי, זה החינוך הכי משמעותי".

הירשברג, שמסתובב הרבה ביערות בתקופה זו של השנה, מודה כי הוא שואל את עצמו המון פעמים- האם לא עבר זמנם של מחנות הקיץ? "בכל פעם מחדש כשאני מגיע ליער, אני מגלה עד כמה זה המקום לחנך בו. החניך לומד שם להתמודד עם אתגרים וקשיים, הוא לומד מהי פשטות. מהם חיי חברה וכיצד להיות חלק מדבר עצום. הוא לומד לעצב את עצמו ביחס לאחר ולשאול שאלות את עצמו ואת ההורים ובכך לבנות את הזהות שלו".

אנו בחודש אלול. תוכל להמליץ לנו כיצד לנצל את התקופה לקראת השנה החדשה?

"אלול זה זמן טוב לחשוב, מה אפשר לתקן. בעצמי, בשבט שלי בסניף. סימנו יעד חברתי לפני שנה אחרי נפילת שלושת הנערים. הוספנו לפעילות את האמירה הברורה מאד, שתיקן האר"י הקדוש לאומרה לפני התפילה- "הריני מקבל על עצמי מצוות עשה של ואהבת לרעך כמוך". אני חושב שזמן אלול הוא זמן לחשוב איך אהבתי השנה. השנאה שאנו מגלים בתוך החברה הישראלית מחייבת אותנו לחשוב מה עוד ניתן לעשות בלהרבות אהבה. שהסביבה תהיה יותר טובה, תורנית ומחבקת".

"גם החזרה לשנת הלימודים מחייבת" הוא מוסיף. "אנחנו רוצים לגדל חניכים שעולמם הלימודי מוצק. יש שיתוף פעולה נפלא בין הנהלת החמ"ד בראשות אברהם ליפשיץ, המורים ובינינו. היום המערכות הפורמלית והבלתי פורמלית מדברות זו עם זו באותה שפה. אנחנו רוצים לחזק את החמ"ד ולהביא אותו למצוינות.

"באופן אישי, אני ממליץ לחבר'ה קודם כל לחזור ללמוד. אני גם קורא לכל חניך בתנועה, לחפש בכיתה חבר שעדיין לא בבני עקיבא ולצרף אותו לתנועה. אני מאמין שכל אחד שמצטרף למעגל של אנשי תורה ועבודה זו ברכה".

***

מה קרה השנה במחנות הקיץ? מה דעתו של מזכ"ל התנועה על הנושאים שנדמה שלעולם ישארו על סדר היום- סניף מעורב, נפרד ודמי החברות? וגם- האם ארץ ישראל נדחקה בבני עקיבא מפני הסוציאליזם?

הכתבה המלאה בגיליון אלול של "מקום בעולם".
הצטרפו עכשיו למנויי מגזין הנוער של "עולם קטן".