נער גבעות או תחקירן שהתחפש?

בחדשות 2 פורסם בליל שבת ראיון בלעדי עם נער גבעות בעקבות הרצח בדומא. כעת מתברר: הפנים המוסתרות היו בכלל של תחקירן בחברת החדשות.

רעות הדר , ב' באלול תשע"ה

מצלמה צלמים קולנוע סרטים
מצלמה צלמים קולנוע סרטים
צילום: פלאש 90

ביום שישי האחרון הובא בחדשות 2 ראיון דרמטי של הכתב עופר חדד עם פעיל ימין מרכזי לשעבר בנוער הגבעות.

מול חדד ישב בחור צעיר, קולו מעוות וצל הסתיר את פניו. ב"וואלה ברנז'ה" נחשף כי הבחור הצעיר אינו אלא תחקירן חדשות 2 וכי מדובר באילוסטרציה, עובדה שלא הוזכרה לאורך הראיון כולו.

נדגיש כי חדד אכן ראיין את הבחור הצעיר, בעקבות ההצתה והרצח בכפר דומא, אלא שבשל חשש לחשיפתו הוחלט בחברת החדשות להשתמש בשחקן שיגלם את נער הגבעות לשעבר.

גורמים בחברת החדשות אמרו כי בכתבה ננקטו כל אמצעי הזהירות שנועדו לטשטש את זהותו של המרואיין מתוך חשש אמיתי לחייו ולכן הוחלט שלא לציין בפני הצופים שמדובר באילוסטרציה.

בחדשות 2 בחרו לא להגיב. 

בעקבות הדברים פרסם עופר חדד פוסט-תגובה בעמוד הפייסבוק שלו: "למען הסדר הטוב – הראיון שראיתם היה אותנטי לחלוטין. השאלות הופנו למרואיין, להלן א', התשובות ששמעתם הגיעו ממנו, בקולו (שעוות לצורך שמירה על זהותו).

"הכל קרה שם. לא הקלטות, ולא דיבורים מפי תחקירנים או מפי הגבורה. זה שקר. ננקטו מספר צעדים לטשטש את זהותו, בהן שימוש בכמה צילומי אילוסטרציה. ושוב, אך ורק לצורך שמירה על אותו צעיר שבא וסיפר דברים שאף אומתו על ידי מספר גורמים נוספים, כולל נערי גבעות נוספים שפרשו בשנים האחרונות. 

"בוואלה עובדים היום בשירות הימין הקיצוני שרותח על ההישג החשוב הזה שחשף חלק ממעלליו. שמח על הזכות להיות חתום על הראיון הזה, ולחטוא בשמירה יתרה על מקור. גם במחיר של כתבה מכפישה שנועדה לשרת את מבקשי רעתו של מי שאזר אומץ וחשף את דפוס הפעולה שהוביל כנראה לרצח משפחת דוואבשה, להצתת המסגד ביאסיף ולעוד שורה ארוכה של אירועים חמורים שכנראה נמחקו מהארכיון של אחד האתרים החדשותיים הגדולים בישראל".