שילוב פרקטים בעיצוב הבית

אם אתם בונים בית חדש או משפצים את הקיים, ושוקלים האם לשלב פרקט למינציה או מעץ, מה עדיף? להלן כמה טיפים שיסייעו לכם.

, ד' באלול תשע"ה

פרקט
פרקט
צילום: thinkstock
ההבדלים בין רצפת פרקט לרצפת אבן
 
בין אם אתם בשלבי בניית בית חדש או בשיפוץ מבנה קיים, כדאי לדעת על ההבדלים בין רצפת אבן על גווניה השונים או רצפת פרקט מעץ מלא או פרקט למינציה על גווניו השונים.
 
ידוע שרצפת אבן מועדפת בגלל חוזקה ורמת שחיקות גבוהה. בתחום ריצוף האבן אפשר למנות את הקרמיקה, האבן הטבעית, המרצפות המסורתיות ועוד. למרות יתרונה של רצפת האבן, עדיין מעצבי פנים, אדריכלים ולקוחות פרטיים יעדיפו לרצף עם פרקטים, בגלל המראה המיוחד, בגלל הניחוח והאווירה החמה שהוא משרה על הבית וגם בגלל המחיר הנמוך.

אמנם אפשר למצוא פרקטים מיוחדים שעולים יותר מריצוף אבן, אבל, בסופו של דבר אם ניקח את הפרקט המוביל כיום שזה פרקט למינציה, נגלה שהמחיר זול מאוד ביחס לריצוף דומה מתחום האבן.

יש לציין שבהנחת ריצוף פרקט, אין צורך לשבור רצפה קיימת ועקב כך אין הרבה לכלוך. מספיק יום עבודה לשדרוג הבית ברצפת פרקט כדי לקבל תוצאה מדהימה!

התאמת הפרקט לבית/ עסק
 
על מנת שנתאים את הפרקט הנכון לבית שברצוננו לרצף, נגדיר תחילה את השימוש, לדוגמה: לבית פרטי יספיק פרקט עם רמת שחיקה של AC4 ולעומת זאת מקומות הומי אדם אנו נצטרך פרקט עם רמת שחיקה של AC5 .
 
ישנם פרמטרים נוספים שמשפיעים על בחירת הפרקט, הזכרנו קודם את רמת השחיקה 4AC או 5AC , ככל שרמת השחיקות גבוהה, המחיר עולה בהתאם. יש את עובי הפרקט שגם משפיע על המחיר, כיום הסטנדרט הוא פרקט בעובי של 8 מ"מ, כמו כן רמת הגימור של הפרקט שמתבטא בהדפסים מיוחדים גם כן ישפיעו על המחיר.

ההבדלים בין פרקט מעץ ובין פרקט למינציה
 
אם בעבר ראינו רצפות מעץ במעונם של עשירים, כיום עם השתכללות התעשייה, מחיר הפרקט מעץ ירד למחיר שפוי ומתאים לכל כיס. כיום אפשר לראות בהרבה בתים בישראל פרקט עץ ובמיוחד את הפרקט התלת שכבתי.
 
לצד התפתחות הפרקט מעץ, שגשגה התעשייה בתחום פרקט למינציה עם מגוון רחב של גוונים והדפסים, מידות שונות, שיטות הרכבה שונות ורמת שחיקה גבוהה מאוד לעיתיים יותר מפרקט עץ. כיום יש סוגים של פרקט למינציה עם עמידות גבוהה ורמת שחיקה AC5 ובמחיר שזול יותר מפרקט עץ. עם כל זאת, לעץ תכונות מיוחדות משלו והמחיר לא תמיד משחק תפקיד.

כדאי ומומלץ להתייעץ עם מומחה להתקנת פרקטים
 
עולם הפרקטים כפי שציינו קודם, רחב מאוד וישנם חיקויים ותחליפים סיניים וגם אירופיים ברמה מאוד נמוכה, הם נראים כמעט אותו דבר, אבל האיכות תתברר לכם זמן קצר אחרי ההתקנה. בנוסף, מתקין מקצועי יגיע לביתכם לפני העבודה וייתן מענה לכל מה שנדרש כדי שריצפת הפרקט תהיה מושלמת. אם תיקחו חאפר תגלו אחרי תקופה קצרה את הפרקט רוקד ועושה רעשים לכן, כדאי לקבל המלצות על המתקין מלקוחות מרוצים או בחיפוש ברשת. זה יכול לחסוך מכם הרבה עגמת נפש.

 נכתב ע"י מומחים של פרקטים סנטר – המרכז הארצי לפרקטים. האתר שמרכז את כל סוגי הפרקטים .

בקרו באתר http://parketim.center  ונצלו את המבצעים ואת השירות של צוות פרקטים סנטר.