'כאשר יש אופציה צבאית – מבצעים'

ממבצע לפריצת דרך בורמה, דרך מבצע אנטבה, הצניחה במיתלה ושחרור ירושלים ועד מבצע צוק איתן. העדויות מהשטח על מבצעי צה"ל השונים.

ישי קרוב , ד' באלול תשע"ה

חיילים
חיילים
צילום: דובר צה"ל

הלוחמים פשטו עם שחר
מיכאל בר זהר וניסים משעל
הוצאת ידיעות ספרים,
288 עמ'

67 שנים מאז קמה המדינה ועוד מספר שנים לפני כן, פעלו כוחות הביטחון – הן במסגרת המחתרות והן במסגרת צה"ל, על מנת לסכל כוונות של ארגוני טרור ומחבלים לפגע ביהודים.

רק לאחרונה עלה שוב לכותרות מבצע שחרור מטוס סבנה שנחטף על ידי מחבלים, בעקבות סרט שנעשה עליו. מבצע נוסף שנחרט בזיכרון כולנו הוא מבצע שחרור נוסעי המטוס שנחטף לאנטבה. מבצעים נוספים רבים זכורים בקרב חיילי צה"ל בעבר ובקרב שאר האזרחים.

בספר חדש 'הלוחמים פשטו עם שחר', מספרים מיכאל בר זהר וניסים משעל על מבצעים רבים שהתקיימו במהלך עשרות השנים של מדינת ישראל ומתארים כיצד הם בוצעו, כיצד הלוחמים התכוננו אליהם, מה היו הקשיים ומה התוצאות.

על חלק מהמבצעים כבר נכתבו ספרים בעבר, אך שני דברים מיוחדים בספר הזה. הראשון הוא קיבוץ מספר רב של מבצעים בספר אחד – 31 מבצעים נכרכו יחד. הדבר השני הוא העדויות שנכתבו בסוף כל תיאור מבצע. עורכי הספר ראיינו דמות אחת מאלו שהשתתפו במבצע המדובר באותו פרק, שתיאר כיצד התרחש אותו אירוע – תיאור אותנטי מהשטח.

בעדותו של ראש הממשלה – בנימין נתניהו על מבצע סבנה, הוא מתאר כי בעקבות המבצע הבין שאם יש אפשרות לבצע מבצע נגד הטרור אז יש לבצע אותו וכי אם לא נלחם הטרור ימשיך.

ראש הממשלה לשעבר והרמטכ"ל לשעבר- אהוד ברק נזכר במבצע אביב נעורים ומספר את הויכוח שהיה לו עם המפקדים שתחתיו האם להרוג מחבלים בבירות בעודם ישנים במיטותיהם. הם סברו כי זה נוגד את טוהר הנשק וברק מצדו שלל את טענתם. מי שהכריע לבסוף היה הרמטכ"ל - דוד אלעזר שהורה על יצאה למבצע.

בנוסף לכך ישנן עדויות של אביגדור קהלני על מלחמת יום כיפור, מוטה גור ז"ל על מלחמת ששת הימים ושחרור ירושלים, רפול ז"ל על הצניחה במיתלה ועוד רמטכ"לים, מפקדים בכירים ומנהיגי המדינה בעבר ובהווה.

לא כל התיאורים של המבצעים ידועים לציבור, וכפי שקורה לא אחת, השמועות שאירע דבר כזה או אחר מחלחלות בתודעת האנשים, למרות שהמציאות בשטח היתה שונה. בספר החדש נכתבים הדברים בתיאור נרחב ונראה שגם מדוייק.

צעד אחר צעד, תיאור אחר תיאור של המבצעים השונים מובאים בספר. בין השאר מפורט מדוע הוחלט לצאת למבצע עופרת יצוקה, כיצד התבצעה הצניחה במיתלה, חיסול אבו ג'יהאד, מדוע בן גוריון החליט לצאת למבצע שיפרוץ דרך לירושלים – דרך בורמה וכיצד באמת התחיל מבצע קדש.

ספר מרתק שמכניס את הקורא להיות חלק פעיל במבצע, ועדויות הלוחמים נותנים תוספת משמעותית לאמינות הסיפורים.