אף פעם לא מאוחר

פליקס ופייגה בנדוס בני ה-94 שהכירו במחנה המוות ברגן בלזן, עלו לישראל וקבעו את ביתם ביישוב אפרת בגוש עציון.

אורלי הררי , ד' באלול תשע"ה

פליקס ופייגה בנדוס
פליקס ופייגה בנדוס
צילום: יח"צ

הם הכירו במחנה המוות בברגן בלזן, התחתנו ומיד לאחר מלחמת העולם השניה הם הצליחו לברוח מציפורני הנאצים והיגרו לשבדיה, שם חיו כחמש שנים ומשם הגיעו לארצות הברית.

אתמול, עשרות שנים לאחר מכן וכשהם בגיל 94, פליקס ופייגה בנדוס מימשו את החלום ועלו לישראל. הם קבעו את ביתם במועצה המקומית אפרת שבגוש עציון.

פליקס ופייגה בנדוס הגיעו בטיסת אל-על מויסקונסין בארצות הברית היישר לנתב"ג. במטוס היו עוד עשרות משפחות שאף הן החליטו לעלות לישראל ולהקים את ביתן החדש כאן בארץ הקודש.

אלא שבעוד הזוגות האחרים נושאים איתם את ילדיהם הקטנים, פייגה ופליקס הגיעו לישראל כשהם בני 90 (פייגה) ו-94 (פליקס).

בתם, מרילין ברודר שמתגוררת בישראל כבר למעלה משני עשורים וחצי מספרת כי הוריה הכירו במחנה הריכוז ברגן בלזן, "הם הכירו בתוך המחנה וגם התחתנו בתוכו", אמרה מרילין.

"לפני מספר חודשים הם אמרו לי שהם רוצים לעלות לישראל ולהתגורר לידנו ביישוב אפרת, אני לא כל כך האמנתי אבל כאשר ראיתי שהם רציניים מאוד וכבר הגישו טפסים למי שצריך מאוד התרגשתי", סיפרה.

כאמור ביום חמישי האחרון נחתו בישראל הזוג בנדוס ונסעו לבית החדש שלהם באפרת שבגוש עציון. "אנחנו מאוד שמחים לעשות עלייה לישראל, בזמן שנותר לנו אנחנו רוצים לחיות ליד הבת שלנו וליד הנכדים".

עודד רביבי, ראש המועצה המקומית אפרת ברך גם הוא את הזוג החדש. "בשנים האחרונות קלטה המועצה המקומית אפרת מאות משפחות עולים חדשים, הן מארצות הברית והן ממדינות נוספות בעולם. אנו גאים במשפחות אלו, כמו משפחת בנדוס, המחזקות את האחיזה שלנו בקרקע ומאפשרות למועצה המקומית אפרת לפרוח. בחודשים הקרובים תושלם בנייתן של כאלף יחידות דיור, בחלקן יתגוררו משפחות עולים חדשים. זוהי זכות עבורנו לקלוט את יהדות התפוצות".