ריבלין: אין מלחמת דת במדינת ישראל

נשיא המדינה ביקר בכנסיית "הלחם והדגים" שניזוקה בהצתה בחודש יוני, והבהיר כי המדינה תמשיך לדאוג לחופש הדת.

ידידיה בן אור , י"ב באלול תשע"ה

אריבלין בכנסייה. היום
אריבלין בכנסייה. היום
צילום: מארק ניימן - לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ביקר היום (חמישי) באזור "קסר אל-יאהוד" ("אתר הטבילה") שבבקעת הירדן ובמנזרים הסמוכים.

הנשיא נפגש במקום עם ראשי הכנסייה והעדות הנוצריות לקראת ביקורו הצפוי בשבוע הבא באיטליה ופגישתו עם האפיפיור.

את הביקור באזור ליוו מתאם הפעולות בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי ומפקד אוגדה 162, תא"ל נדב פדן.

משם, המשיך הנשיא לביקור בטבחה, בכנסיית "הלחם והדגים", אשר הוצתה וניזוקה קשות ביוני האחרון. את הביקור במנזר טבחה ליוו שגריר גרמניה בישראל ושגריר הוותיקן בישראל.

הנשיא חזה בנזק הקשה שנגרם לכנסיה, בכתובת אשר רוססה על הקיר עם המילים: ״והאלילים כרות יכרתון״ ושמע מראשי הכנסייה על עבודות השיקום והתיקון המבוצעות במקום.

בפגישתו עם ראשי הכנסייה הודה הכומר גרגורי קולינס, ראש המסדר הבנדיקטיני בישראל, לנשיא על התמיכה שהביע בו בשיחתם ביום בו בוצעה ההצתה בכנסיה, ושיבח את משטרת ישראל על פענוח הפשע בכוחות מאומצים ובמהירות, באופן שאפשר את העמדת האשמים לדין.

בדבריו אל ראשי הכנסייה אמר הנשיא, "זהו כבוד גדול להגיע הנה אל המקום השלו והמרשים הזה שמהווה סמל לקיום המשותף של מאמיני כל הדתות. אני כאן היום כדי להדגיש שמדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית, תמשיך להבטיח את חופש הדת לכל המאמינים החיים בה".

"אנחנו כאן כדי להבהיר, אין מלחמת דת במדינת ישראל. זהו מעשה קיצוני של אנשים שאינם מייצגים את מדינת ישראל ואת עמדה. אנחנו נדאג לכך שבעלי האמונות כולם יוכלו לפרוח במדינת ישראל באופן שיגשר על כל מחלוקת או בעיה", הוסיף.