הצנזורית נגד 'הארץ' וערוץ 2: פגעו בביטחון

תא"ל סימה ואקנין-גיל בהאשמה חריפה נגד עיתון 'הארץ' וחדשות 2. הארץ: הצנזורית מסתירה מידע. חדשות 2: נהגנו כפי שמתבקש מעיתונות.

שמעון כהן , ט"ו באלול תשע"ה

טקס חילופי התפקידים בלשכת שר הביטחון
טקס חילופי התפקידים בלשכת שר הביטחון
צילום: אריאל חרמוני

בראיון שהיא מעניקה ל'העין השביעית' ימים טרם סיום תפקידה כצנזורית הצבאית הראשית, מאשימה תא"ל סימה ואקנין-גיל, את עיתון ''הארץ'' וחדשות ערוץ 2 בדיווחים שפגעו בביטחון המדינה.

תא"ל ואקנין-גיל נשאלה אם במהלך הקדנציה שלה קרה שהתפרסם משהו שבוודאות קרובה גרם לפגיעה ממשית בביטחון המדינה, ובמענה השיבה כי "קרה, ולראיה – היו לפחות שתי ועדות שלושה ולפחות בג"ץ אחד שהגישו נגדי. הגשנו שתי קובלנות, ויש שני מקרים שבהם הגשתי בקשה לפתיחת חקירה אצל היועץ המשפטי לממשלה".

המקרה הראשון אותו הזכירה הוא פרסומו של אלוף בן ב"הארץ" אודות הבוררות המשפטית בין ישראל לאיראן בחו"ל בסוגיית קצא"א, מידע שפורסם לאחר האסון האקולוגי בערבה, כאשר צינור הדלק התפוצץ וגרם להרס שמורת ענק באזור.

בעקבות האירוע התברר כי החברה האחראית על קו הדלק אפופה במעטה סודיות שאינו מאפשר חקירה מקפת באשר לאחראים לתפעול הראוי של הקו. בעקבות הדברים נודע כי למעשה מדובר בקו נפט שמאחוריו עומדת בעלות ישנה של איראן וישראל ובין שתי המדינות קיימת בוררות משפטית בינלאומית סודית הנמשכת מזה שנים.

תא"ל ואקנין-גיל קובעת כי הדיווח המדובר פגע בביטחון המדינה ובשל כך העבירה היא דרישה לפתוח בחקירה שנועדה להעמיד את העיתונאי המפרסם לדין. לשאלה אם מדובר רק בפוטנציאל לפגיעה או בפגיעה ממשית בביטחון המדינה השיבה כי אכן מדובר בפגיעה חמורה בביטחון המדינה וביכולתה להוכיח זאת.

"אני אדע להוכיח את זה. לפי הצו הממשלתי, כל סיפור קצא"א מוגדר סודי למעט מה שמאשר הצנזור. עכשיו, אנחנו מאפשרים לפרסם כמעט הכל על קצא"א, שלא יבלבלו את המוח. אומרים שאין שיח על קצא"א, אבל יש שיח מלא על קצא"א. אני לא נוגעת בארנונות, ולא נוגעת במאבקים עם עיריות, ולא נוגעת באיכות הסביבה. גם מי שטען את הטענה המטומטמת שהצנזורה אמרה לוועדה לביקורת המדינה לא לפרסם – זו שטות. מי שמכיר את החוק במדינת ישראל יודע שהוועדה לביקורת המדינה היא מעל הצנזור, ויו"ר הוועדה יכול לקבל החלטה שונה מזו של הצנזור".

המקרה השני בו לדברי הצנזורית הצבאית הראשית נפגע ביטחון המדינה בשל דיווח עיתונאי "הוא אותה מצגת שהודלפה במהלך 'צוק איתן', על מספר ההרוגים שיהיה במקרה שנחליט להיכנס לעזה, אותה אמירה של אודי סגל. הוא אמר את זה בשידור, וזה לא הוגש לצנזורה".

לדבריה גם במקרה זה נגרמה פגיעה ממשית לביטחון המדינה וביכולתה להוכיח זאת.

בתגובה לטענותיה אלה של הצנזורית הגיבו ל'העין השביעית' 'הארץ' וערוץ 2:

אלוף בן, עורך "הארץ" ומחבר סדרת הכתבות על הבוררות הבינלאומית בין ישראל לאיראן: "חבל שהצנזורית הראשית ממשיכה להסתיר מהציבור את ההידברות האמיתית בין ישראל לאיראן, ולחפות על אי-סדרים כספיים בחברת קצא"א בנימוקים ביטחוניים מופרכים ובאיומים של חקירה פלילית נגד עיתונאי".

גורם בחדשות ערוץ 2 שהתבקש על ידי 'העין השביעית' להגיב על טענותיה של ואקנין-גיל בנוגע לפרסום תוכן המצגת על השלכות כיבוש עזה, מסר בתגובה: "זו לא הפעם הראשונה שיש לנו מחלוקת עם הגברת סימה ואקנין-גיל. אנחנו מכבדים את דעתה.

"במקרה המדובר, גם בזמן אמת ואפילו יותר מזה, במרחק של שנה, אין ספק שלפרסום הייתה חשיבות ציבורית ממדרגה ראשונה. זהו תפקידה העיקרי של עיתונות, גם בעת מלחמה".