גם ההורים צריכים לעלות כיתה!

הרב יונה גודמן רואה בתחילת שנת לימודים חדשה הזדמנות לשדרג את התפקוד ההורי ולהנהיג לילדים הרגלים חדשים ונכונים.

רפאל לוי , ט"ז באלול תשע"ה

הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן
צילום: עצמי

תחילת שנת הלימודים ממש בפתח והילדים מתכוננים, אבל מה עם ההורים? הרב יונה גודמן קורא בטורו השבועי בערוץ 7 גם להם להתכונן, להשתפר וללמוד על מקומם ותפקידם במערכת החינוך.

הרב מסביר, "הורים רבים מאחלים לילדיהם שיזכו לפתוח דף חדש. הם מברכים אותם על שהם 'עלו' כיתה, ומציעים להם לעלות קומה בתחומים שונים, מההשקעה בלמידה ועד האחריות על סדר יומם; ממערכת היחסים עם המורה או בית הספר ועד יחסי החברה שלהם במקום הלימודים".

לדעת הרב גודמן, איחול זה מבורך אך לוקה בחסר. לדבריו, "הורים רבים מתרגשים עם הילד, אך במשך יום או יומיים בלבד. בסוף היום הראשון הם שואלים אותו 'איך היה המורה החדש', וברגע שהוא משיב במחמאה אדירה שהמורה הוא 'בסדר כזה', הם נרגעים ומרפים מילדיהם עד לתקופת המבחנים".

"רבים מאִתנו עובדים קשה בעבודה, בין השאר 'למען הילדים'", הוא אומר, "אך עלינו לבחון אלו שינויים אנו רוצים לעשות השנה בהורות שלנו, כדי להיות מעורבים יותר בצמיחתם החברתית, הרוחנית וכמובן גם הלימודית".

הרב גודמן קורא להורים, לראות בפתיחת שנה הלימודים החדשה לא רק רגע של התרגשות אלא גם הזדמנות. הזדמנות להעמיק קומה בתפקיד ההורי כלפי חיי הילדים בשעות שהם בבית הספר.

על גבי זה, הוא מציע רצף של הצעות מעשיות, החל בעצה לעמול כדי להכניס את הילדים בגיל בית ספר יסודי להרגלים מחודשים - משעת השכבה סבירה ועד ארוחת בוקר רגועה. לדבריו, כולם יודעים על חשיבות דברים אלו, אך לא תמיד מקפידים לקיימם.

להורים לילדים גדולים יותר הוא מציע להרגיל אותם לקחת אחריות על מצבם הלימודי, מסידור תיק בית הספר בערב ועד תכנון שבועי של מתי לומדים למבחן או מכינים עבודה בית ספרית. זאת במקום שהאחריות להזכיר להם ובעצם לנהל את סדר יומם הלימודי יישאר נחלת ההורים.

הרב מציע לציין עם ילדינו את ההתחלה החדשה בצורה קצת חגיגית, כמו בארוחת ערב מיוחדת או בממתק קטן איתו יצאו לדרך. בה בעת, כך לדבריו, "כדאי לנו להתאמץ להתעניין באמת, כבר מהימים הראשונים, אך גם לאורך השנה, בדברים שמעניינים אותו. לא רק מה קרה בשיעור אלא גם מה קרה בהפסקה. לא רק מה היה עם המורה אלא גם מה היה בהסעה. בידינו היכולת לעלות קומה בהורות שלנו, גם בחינוך המשפחתי, בשנת הלימודים החדשה".