המסר: להיות פרנואידים

מנכ"ל חברת WhiteHat שרון נימורובסקי מסביר מהו סייבר, איך נלחמים בו, עד כמה אנו חשופים והאם ישראל באמת מומחית למלחמה בו?

אלירן אהרון , י"ז באלול תשע"ה

שרון נימורובסקי
שרון נימורובסקי
צילום: אלירן אהרון

שרון נימורובסקי

שרון נימורובסקימנכ"ל חברת WhiteHat,  מסביר בראיון לערוץ 7 מהו סייבר ולמה אנחנו צריכים להתחיל להיזהר.

הוא מתאר את בפעילות של החברה שלו, "WhiteHat בשפה של ההאקרים זה 'החבר'ה הטובים', ואנחנו קבוצה של 20 האקרים מהטובים ביותר, לכולנו יש רקע של תקיפה ולכן אנחנו יודעים להגן וזה מה שאנחנו עושים.  אנחנו מגנים על תאגידיםבנקים, חברות ביטוח ומשרדי ממשלה".

"סייבר זה משהו שהתפתח בשנים האחרונות, עד אז היה רק עניין של אבטחת מידע". ההבדל ביניהם הוא גדול מסביר נימורובסקי, "כשיש וירוס אולי זה מעצבן מאט קצת את המחשבים וגורם כאב ראש לצוות הטכני, אבל זה לא משפיע על המאזן הכספי של החברה. כשיש אירוע סייבר זה כבר משהו אחר, זה אומר שגנבו מידע או שיש תקלה משביתה וזה משפיע מאוד על החברה ועל הלקוחות. פעמים רבות אחרי אירוע סייבר יש נטישה של לקוחות והמניות יורדות ובאופו כללי בהפסד כספי גדול".

רוב האזרחים נפגעו כבר מסייבר והם לא יודעים את זה הוא מכריז, "החברות הגדולות העוסקות בתחום מעריכות שכל מחשב שני נשלט על ידי תוכנה זדונית. זה קורה כשפותחים קובץ לכאורה תמים שהגיע במייל אבל הוא מכיל את התוכנה הזאת".

הוא מסביר מה המשמעות, "ברגע שהתוכנה במחשב כל המידע שבמחשב נשלח לאותו גורם שהדביק אותך. המחשב הופך להיות חייל בהתקפה גדולה יותר, למשל אם התוקף מחליט לתקוף בנק, אז הוא נותן פקודה לכל 'החיילים' ביום הדין כולם לגלוש לאתר של הבנק והאתר שמקבל פתאום כמות כניסות שהוא לא יכול להתמודד איתו. הכול  קורה מאחורי הקלעים ובעל המחשב אפילו לא יודע שהמחשב שלו תוקף ברגע שזה קורה".

נימורובסקי צופה עתיד דיגיטלי ומזהיר מפני ההשלכות אם לא יינקטו אמצעי זהירות, "כשמסתכלים שלוש שנים אחורה ועשר שנים קדימה מבינים שעוד מעט הכול  יהיה מחובר לאינטרנט. המכוניות, המקרר, המזגנים הכול . הייתי בכנס שהציגו לנו מכונית וביקשו מכל ההאקרים לפרוץ אליה כדי שיוכלו לשפר את ההגנה, אגב הרבה מההאקרים ששומרים עליה הם ישראלים. הדבר הזה גורם שהאיומים גדלים".

הוא מתייחס גם לאיום על ישראל, "ישראל אינה מידע אהודה, במיוחד בקרב מדינות ערב. יש לנו סוכנים שמשוטטים ברשת והם מזהים הרבה כוונות והתארגנויות לתקוף את ישראל. בישראל יש מודעות לנושא ויש הרבה חברות וארגונים שעוסקות בזה, והחברות יודעות 'להעיר' את הלקוחות שנמצאים בסכנה ולהסביר להם כיצד לפעול".

לסיום הוא מבקש להעביר מסר, "תהיו פרנואידים. אנחנו בתקופה כזאת. אני חושש מכל אימייל שאי מקבל מכל שיחת טלפון שמנסה לקבל מידע. זה נשמע הזוי אבל זו המציאות שאנחנו חיים בה, אנשים לא יודעים את זה, אבל הם ילמדו מהר".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il