נשיאת העליון: מאבקי יוקרה? מחוץ ללקסיקון

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת נאור, קובעת כי אין כל בסיס לטענות על כיפופי ידיים ומאבקי יוקרה בין בית המשפט לכנסת.

שמעון כהן , כ"ד באלול תשע"ה

רק להגן על הדמוקרטיה. הנשיאה נאור
רק להגן על הדמוקרטיה. הנשיאה נאור
צילום: דוד ועקנין, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, קובעת בדברי ברכה שנשאה בועידת המשפט של לשכת עורכי הדין כי אין כל מאבקי יוקרה בין בית המשפט והכנסת.

הנשיאה נאור סיפרה על תחושה בלתי נוחה שחשה כששמעה על כותרת דיון שקיימה לשכת עורכי הדין "של מי המילה האחרונה? – על יחסי הכוחות בין הכנסת לבין בית המשפט העליון", כותרת שהוחלפה בכותרת "האם הכנסת והממשלה רוצות לחסל את בית המשפט העליון". לדבריה הן הכותרת המאוזנת יותר, זו הראשונה, והן הכותרת השנייה מרמזות על מאבקי יוקרה בין הכנסת לבין בית המשפט, מאבקים שלדבריה אינם קיימים כלל ועיקר.

"כל העניינים הללו רחוקים מאתנו כרחוק מזרח ממערב. אנו חושבים כשופטים. המונחים "מילה אחרונה", "כיפוף ידיים" – ביטוי שיוחס לנו מחוגי הכנסת – מאבקי כוח, וכל היוצא באלה אינם בלקסיקון שלנו", קבעה נאור.

עוד הוסיפה ואמרה כי "מה שחשוב בזה, אנחנו לא מונעים משיקולים כאלה, אנו מבצעים את תפקידנו כשופטים לשמור על זכויות האדם, ועל יסודות המשטר הדמוקרטי. זה תפקידנו, זו חובתנו. אנו מכבדים את הכנסת והממשלה, אך את חובתנו נמלא. ביננו לבין הכנסת מתקיים דיאלוג כפי שציינתי בעניין המסתננים השני וחזרתי על כך בעניין המסתננים השלישי: "הכנסת מחוקקת חוק, התואם לדעתהּ את המבחנים החוקתיים; בית המשפט מעביר את החוק תחת שרביט הביקורת החוקתית. לעיתים, לאחר הבחינה, מגיע בית המשפט למסקנה שהחוק או חלקו אינם חוקתיים.

"הדיאלוג אינו מתמצה בכך: במידת הצורך, הכנסת מחוקקת מחדש... לאחר שבית המשפט מצא כי דבר חקיקה הוא בלתי חוקתי, אל לרשות המחוקקת לחזור ולחוקק אותו בלא כל שינוי, או בשינוי שאין בו כדי לפתור את הסתירה עם חוקי היסוד, אשר עליה הצביע בית המשפט; שכן חקיקה שכזו 'יש בה פגיעה בחוקי היסוד עצמם' ". בעניין המסתננים השלישי, לאחר שרוב מה שהיה צריך לתקן תוקן, אושר החוק, למעט עניין משך השהייה במתקן חולות".

את דברי הברכה הקצרים שלה חתמה נשיאת העליון כששבה על קביעתה לפיה אנשי מערכת המשפט אינם עוסקים ב"מילים אחרונות". "אנו עוסקים בשמירה על שלטון החוק ועל זכויות האדם. בשמירה על כבוד האדם וחרותו, כמצוות חוק היסוד שכוננה הכנסת. אנו עוסקים בשמירה על זהותה הדמוקרטית של מדינת ישראל, שכן "אם לא נגן על הדמוקרטיה, הדמוקרטיה לא תגן עלינו" ".