מסר לחברת הענק: היזהרי מה-BDS

ארגון שורת הדין מתרה בפני חברת ג'נרל אלקטריק מפני הקשרים ההדוקים עם ארגון העובדים יונייטד אלקטריקל בגין תמיכתו בחרם נגד ישראל.

אורלי הררי , י"ט באלול תשע"ה

קריאה לחרם על ישראל.
קריאה לחרם על ישראל.
צילום: רויטרס

ארגון שורת הדין, ארגון זכויות אדם הממוקם בתל אביב, שלח מכתב ליו"ר ומנכ"ל ג'נרל אלקטריק (GE) ג'פרי אימלט, המפציר בחברה לבטל את הסכמי העבודה של GE עם ארגון העובדים יונייטד אלקטריקל (UE), זאת לאור התמיכה המוצהרת של ארגון העובדים בחרם על ישראל ובתנועת ה-BDS.

המכתב, שנחתם על ידי נשיאת שורת הדין, ניצנה דרשן-לייטנר מתל-אביב, יחד עם היועץ המשפטי האמריקני של הארגון, רוברט טולצ'ין מניו יורק, מדגיש בפני GE, חברה הנסחרת בבורסה האמריקאית, כי"יש לדעת, שתנועת ה-BDS פועלת בדרכים של אפליה גזעית בלתי חוקית על בסיס לאום \ גזע \ דת או אמונה, זאת על פי הגדרות האמנה הבינלאומית בדבר ביעור כל צורות האפליה הגזעית וכן בהתאם לחוקים פדרליים ומדינתיים ברבות מאוד ממדינות ארה"ב".

במכתבה, מזהירה שורת הדין את GE, חברת הענק הבינלאומית הממוקמת בפיירפילד, קונטיקט, שיישום מדיניות ה-BDS "עלול לגרום לאחריות פלילית ואזרחית חמורה" לחברה ולנושאי המשרה בה.

כמו כן, מובהר במכתב כי "שורת הדין תנקוט בכל הצעדים החוקיים על מנת להבטיח ש-GE אינה עוסקת בהובלה, קידום או הסתה לחרמות על מדינת ישראל, על יצרנים ישראליים, חברות, מוצרים, או שירותים מישראל, כולל האפשרות להגיש תביעה משפטית בלא הודעה נוספת".

דרשן-לייטנר אמרה כי "חברת GE, חברת אמריקנית שהיא אייקון, הידועה ברחבי העולם בשל מוצריה ושירותיה האיכותיים, אינה יכולה לסכן את המוניטין שלה בעקבות התרועעות עם קבוצה חסרת אחריות זו, אשר מעודדת באופן בוטה מלחמה כלכלית אנטישמית נגד ישראל ויצרניה".

הארגון, UE, אשרר ביוני הסכמי עבודה עם GE. הארגון מייצג כמעט 3,500 עובדי GE.

באמצע חודש אוגוסט, במהלך הכנס הארצי שלה בבולטימור, העבירה UE החלטה האומרת ש"נקודות בהיסטוריה הארוכה של ישראל בהפרת זכויות האדם של הפלסטינים, מתחילות בטיהור אתני של 750,000 פלסטינים ב-1947-48, שהפך את רובה של פלסטין למדינת ישראל", כך לדברי הצהרת האיגוד.

החלטת ה-UE קוראת לארצות הברית להפסיק את סיועה לישראל וכן לתמוך ב"הסדר שלום על בסיס של הגדרה עצמית לפלסטינים" וכן על בסיס זכות השיבה. ההחלטה, לדברי האיגוד, נועדה ללחוץ על ישראל "לסיים את האפרטהייד שלה על הפלסטינים, ממש כשם שטקטיקה דומה סייעה לסיים את האפרטהייד הדרום אפריקאי בשנת 1980". לדברי נציגי ה-EU, זהו האיחוד האמריקני הראשון בארה"ב התומך בתנועת BDS העולמית כנגד ישראל.

המכתב מזהיר את החברה מהשתתפות עם "כל אדם, או יישות, הקוראים לחרם, או כל פעולה דומה נגד ממשלת ישראל או יצרנים, חברות, מוצרים, או שירותים ישראלים".

המדיניות הארגונית של GE אוסרת כל הפליה בתעסוקה ומחייבת את החברה לקיים את כל חוקי העבודה. באתר האינטרנט שלה נכתב כי "גיוון ואינטגרציה" חיוניים לעבודתה של GE, והם המניעים את היותה "פרודוקטיבית, יצירתית, חדשנית ובעלת יתרון בשוק התחרותי".

מבחינה משפטית, חרם אינו מוגן על ידי חופש הדיבור בתיקון הראשון לחוקה האמריקנית, משום שחרם אינו דיבור, אלא פעולה. קריאות והוראות לביצוע פעולות בלתי חוקיות אינן נהנות מהגנת הדיבור.

דרשן-לייטנר אמרה כי קריאתו השערורייתית של האיגוד לתמוך בחרם גם מפירה את החוקה של אחד מן האיגודים האזוריים שלה עצמה. "המסמך אומר שUE מטרתו לאחד את כלל העובדים בתעשיה, בלא אבחנה על בסיס מלאכה, גיל, מין , נטיה מינית, לאום, דת, גזע, או דעות פוליטיות", אמרה.

"יהיה זה מגוחך לכל יצרן אלקטרוניקה בכל מקום בעולם, ועל אחת כמה וכמה לחברה ציבורית הנסחרת בבורסה כ-GE, לתמוך בחרם כנגד ישראל, כנגד ישראלים, או כנגד תעשיה ישראלית, שהיא עצמה הינה מעצמת היי-טק מוכרת בעולם, ומהווה את המקור לפיתוחים חדשניים רבים בתעשיית האלקטרוניקה", הוסיפה.